• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Obezite ameliyatlarında ölüm riski ne?

Obezite ameliyatlarında ölüm riski ne?
  • 1 Star

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, obeziteyle ilgili ameliyatlarda ölüm oranının yüzde 0,5’in altında olduğunu, bu ameliyatlardaki vefat riskinin koroner bypass gibi ameliyatlara kadar çok daha eksik olduğunu söylüyor.

 Doç. Dr. Alper Çelik, obezite ameliyatlarında ölüm riskini ortadan kaldıracak  bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek için dünyadaki tüm çağdaş teknikleri peşine düşüp takip ederek, hastalara uygulamaya çalıştıklarını belirtti. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya da dikkati çeken Çelik, “Yapılan araştırmada diyetle, sporla ya da yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo kontrolü sağlama oranları her 210 erkekte bir ve her 124 kadında bir birey. Hastalarımız diyetle kilo kontrolü sağlayamadığı için bu ameliyatlar ortaya çıktı. Fakat ne yazık ki bu ameliyatların olumlu tarafları defalarca görmezden geliniyor” diye konuştu.

Ulusal Obezite Bilgi Tabanı

Doç. Dr. Alper Çelik, obeziteyle ilgili yapılacak ameliyatlara da birtakım standartlar getirmeyi amaçladıklarını, milletlerarası alanda hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda Türkiye’deki obezite verilerinin bir alanda toplanacağı Ulusal Obezite Veri Tabanı oluşturulacağını açıklayan Çelik, “Data tabanı tamamen ‘hangi cerrah nerede ne eğitim almış, obeziteyle ilgili kaç defa ameliyat yapmış, Türkiye’de kaç tane obezite ameliyatı yapılıyor, bu ameliyatların sonuçları nelerdir’ gibi bilgilere ulaşabilecek” dedi.