• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ojenin şaşırtan zararı!

Ojenin şaşırtan zararı!
  • 1 Star
ABD’li uzmanlar yüzlerce ojeyi inceledi. Araştırmanın sonucunda kadınların severek kullandığı ojenin bir zararı epeyce şaşırttı!

Kampanya başlatıldı

EWG isimli kuruluş, oje üreticilerini ürünlerinde TPHP kullanmaktan vazgeçmeye çağıran bir imza kampanyası başlattı. EWG yetkilileri, TDHP maddesine renkli ürünlerde saydamlara kıyasla ya daha az ya da hiç rastlanmadığına dikkat çekti.

Kaynak:www.dw.com

35568_6.jpg

Iç Salgı Bezleri bozucu

Bu ürünlerin yarısından fazlasında trifenil fosfat (OP(OC6H5)3) maddesine rastlandı. Trifenil fosfat maddesi bir ‘endokrin çevre bozucu’ olarak biliniyor.

35568_1.jpg

Kiloya yol açıyor

Madde hormon sisteminin dengesini bozarken, yağ depolanmasını negatif yönde etkiliyor. Bu Nedenle aşırı kiloya yol açıyor.

35568_2.jpg

İdrar testleri yapıldı, kana karışıyor

Uzmanlar, plastik ve mobilya üretiminde kullanılan trifenil fosfat maddesine ojelerde yer verilerek kalıcılığın ve esnekliğin artırılmak istendiğini tahmin ediyorlar. Araştırmacılar ürünleri kullanan deneklerde idrar testi yaptılar. Test, trifenil fosfat maddesinin bir zaman daha sonra kana karıştığını ortaya koydu.

35568_3.jpg

Metabolizmayı negatif etkiliyor

Uzmanlar, trifenil fosfat maddesinin ‘iç salgı bezleri çevre bozucu’ özelliğinden nedeniyle metabolizmayı negatif yönde etkileyebileceğine yağ ve kalori yakımının kesintiye uğramasının fazla kilo alımına neden olabileceğine uyarı çekiyor.

35568_4.jpg

Kimyasalı vücudun emmesi kaygı verici

Oje araştırmasını yapan ekipten Johanna Congleton, “Kadınlara ve genç kızlara pazarlanan bir ürünün münakaşacı bir iç salgı bezleri çevre bozucu içermesi endişe vericidir” dedi. Congleton, “kimyasal maddenin oje sürüldükten kısa vakit sonra beden kadar emiliyor olmasını daha da endişe verici bulduklarını” söyledi.

35568_5.jpg