• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Olumlu düşünerek cildinizi koruyun!

Olumlu düşünerek cildinizi koruyun!
  • 1 Star
Olumsuz görüşler; stres, bezginlik ve psikolojik problemler, vücudunuzun kimyasını şaşkınlık içinde ettiğinde, bu şart cildinize de hasar verebilir.

A vitamini yaşlanmayı yavaşlatıyor

“A vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatır. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, karoser direnci azalır, deri pullanması ve akne gibi sorunları görülebilir. Koyu turuncu tatlı patates, havuç ve kayısı A vitamini yönünden zengindir. Ayrıca koyu yeşil Ispanak ve brokololi de vitaminden bolca mevcuttur. Cilt sağlığınız için bu besinlerden tüketmenizde üstünlük var.”

34740_8.jpg

Pozitif göz önünde bulundurmak genç ve sağlıklı gösterir

“Cildiniz için daha önce hiç duymadığınız o kadar formüller var fakat bunlar gençleşme de etkilidirler. Hayata olumlu bakmak, pozitif düşünceler cilt için de önemlidir. Fazla dikkate almak sizi dinç ve genç kılar. Özellikle stres cilde zarar veren faktörlerin başında kazanç. Deri strese karşı hemencecik tepki verir.”

34740_1.jpg

Pozitif olunca bağışıklık sistemi de güçleniyor

“Olumlu düşünmenin genel sağlığa olumlu yansımaları oluyor. Kişi ne dek mutlu ve fazla olursa ürettiği ‘nöropeptip’ denilen protein zinciri daha sağlıklı olur ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirir.”

34740_2.jpg

Gerginlik altında kortizol hormonu salgılanır

“Stresli olunduğu zamanlarda, böbreküstü bezleri bağışıklık sistemimizi zayıflatan kortizol hormonu salgılamaya başlar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise, zararlı etmenlerin, kolaylıkla deriden içeriye girmesine ve bu nedenle cildin gerilmesine, kaşınmasına, yanmasına, pütürlü görünüme ve aknelere sebep olur. Bu yüzden gövde sağlığı için ve dolayısıyla deri sağlığı için stresten uzaktan durulmasında üstünlük vardır.”

34740_3.jpg

Stresli durumlarda kaşınma

“Çoğu birey minik kaşıntıyla başlayıp, sonradan derin oluklar oluşturuncaya değin abartılı bir şekilde kaşımayı sürdürür. Kaşıntı yapan sistemik hastalıların listesi ile depresyon ile ilişkili hastalıkların listesi birbirine çok benzer.”

34740_4.jpg

Egzama, sivilce, akne

“Deri hastalıklarının en sık görülen türleri atopik dermatit, egzama, sivilce, akne, vitiligo’dur. Ciltte meydana gelen bu stil deri sorunları kişinin psikolojik sorunlarının da belirtisi olabiliyor. Bilhassa sivilce ve yaraları yolma, psikoloji kaynaklıdır.”

34740_5.jpg

Deri aynı sosyal iletişim organı

“Stres ve buhran cilt sorunlarına yol açıyor. İnsanın en büyük organı olan cilt, bununla beraber irtibat organıdır ve buna bağlı olarak çevreyle olan ilişkileri de düzenler. Yüzümüzün solması, terlemesi, kızarması, tüylerimizin ürpermesi, hemen olan ruhsal değişikliklerimizin deri aracılığıyla çevremizdeki insanlara dışa vurum olarak gösterir. Bu yüzden derimize zarar verecek davranışlardan uzak durmalıyız.”

34740_6.jpg

A vitamini cildin dostu

“A vitamini bir antioksidan gibi hareket ederek cildimizdeki zararlı unsurları etkisiz ışık halkası getirir. Kırışıklıkları önleyip enfeksiyona karşısında direnerek cildimizin dinçliğini korur. A vitaminin üçte ikisi, sarı renkli meyve ve sebzelerdeki karotenden gelir. Karoten vücudumuz tarafından A vitaminin içinde üretim edilir, bu nedenle cilt sağlığı için fazla önemlidir.

34740_7.jpg