• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ömrünüzü kısaltan 5 alışkanlığa dikkat!

Ömrünüzü kısaltan 5 alışkanlığa dikkat!
  • 1 Star
Size vereceğimiz 5 maddeyi jurnal alışkanlıklarınız haline dönüştürürseniz, uzun ve dinç bir ömür sizin olabilir.

Gece oturmayı seviyorsunuz ama kusur yapıyorsunuz…

Vücudunuza ihtiyacı olduğu dek uyku vermeniz gerekir. Az veya fazla uyku hali sizin sağlığınız açısından epeyce kötü.

Uyku üzerine şu başlıca dek çoğu araştırma yapılmıştır. Araştırmacılar uyku üstüne yapılan 17 tane detaylı çalışmayı adamakıllı incelemiş ve insanların her gece 7-8 saat uyku uyumaları gerektiğine karar vermiştir.

Bu incelemeler sonucu çok uyarı çekilmesi gereken sonuçlar da kaydedildi. Sıradan uyku düzeni olmayan 7-8’den az uyuyan insanların %12, fazla uyuyan insanların ise %30 olarak vefat riskleri fazla çıktı.

Uzmanlar nitelikli ve yeterli uyku için uyarıyor. Eğer uyku düzeniniz bir türlü normale girmiyorsa bir uzmandan destek almanızı öneriyor.

35039_5.jpg

Mutfak rafınızda baharatlara yeterince yer vermemek büyük hata!

Damak Zevki tadınıza ne kadar uyar agnostik ama baharatlar sağlık durumu üstünde oldukça kayda değer rol oynuyor.

Çinli araştırmacılar 7 sene baştan başa 3 milyon kişinin beslenme alışkanlıklarını peşine düşüp takip etti. Bu katılımcılar içinde haftada 6-7 gün acı baharatlar bitiren insanların ölüm riskinin, haftada bir tüketenlere kadar %14 daha az olduğu açıklandı.

Bilhassa acı biberin faal bileşenlerinin obezite düşmanı, antioksidan, anti- inflamatuar, antikanser ve antihipertansit etkileri kanıtlandı.

35039_1.jpg

Yalnızlık sandığınızdan daha fena…

Kendinize ne değin hoş ve kaliteli zamanlar yaratırsanız, sağlığınız üzerinde o kadar iyi etkileri görürsünüz.

Psychological Science dergsinde yayınlanan bir makaleye tarafından sosyal bağlantıları eksik insanların vefat riski aldtında.

Bilim adamlarının yaptığı 70 faklı alıştırma sonucunda yalnız yaşayan insanların %32 oranla, hayatında yalnız olan insanların ise %26 oranla diğer insanlara kadar vefat riskleri daha pozitif. Hatta yalnız halk müziği için yapılan aratırmalardan çıkan sonuç bununla da sınırlı değil. Hayatında yalnız olan ırk obezite hastalığına yakalanma riskleri de diğer insanlara kadar daha fazla.

35039_2.jpg

Oturmak olur ya çok sıcacık ama bir pek güvenli olmayan…

Oturduğunuz süreden daha fazla ayakta kalmaya itina gösterin. Iş uygun, bilgisayarınızla süre geçirirken ve televizyon izlerken oturarak geçirdiğiniz vakit sizin sağlığınız için epeyce kötü.

Yapılan birçok araştırma sonucu fazla artı oturan insanlarda 2 kat daha artı kansere, diyabete ve iç hastalıklara yakalanma riski ortaya çıkıyor.

35039_3.jpg

Sıkışık bir trafiğin sizin sağlığınıza epeyce kötü etkiler gösterdiğini biliyor muydunuz?

Yapılan çalışmalar uzun ve sıkışık yollarda araba kullanan insanların gezi sınırasında kan basınçlarının düştünüğünü gözler önüne serdi.

American Journal of Preventive Medicine’da yayınlanan bir çalışmada kalabalık bir trafikte kesik kesik insanların yüksek stres, dermansızlık, sosyal yalıtım ve depreyon rikinin arttığı söylendi.

35039_4.jpg