• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ortodonti (Diş Teli Tedavisi) İle İlgili En Çok Merak Edilen 5 Soru

Ortodonti (Diş Teli Tedavisi) İle İlgili En Çok Merak Edilen 5 Soru
  • 1 Star

Çocuklarda uzun süreli parmak, emzik ve biberon emme, hatalı yutkunma, ağızdan nefes alma gibi fena alışkanlıklara erken dönemde müdahale edilerek alışılmışlık ortadan kaldırılırsa, diş ve çene bölgesinde meydana gelebilecek deformasyonların önüne geçilebilmektedir diyen Hospitadent Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Fatma Yalçın Engebeli, “Ancak kalıtımsal geçişin olduğu bir takım problemlerin önüne geçilememekte, bu vakalarda ortodontik çare uygulanması gerekmektedir.

Çapraşık diş gelişimini önlemek için her yaşta ortodontik tedavi yapılması mümkündür. Ancak yaşa göre çare planlaması ve tedavi süreleri değişkenlik gösterir” dedi.

Hospitadent Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Fatma Yalçın Zorlu ortodontik tedavi yaptırmak isteyen hastaların en fazla sorduğu soruları cevapladı.

Kimler Ortodontik Tedavi Yaptırmalıdır?

Üst çene ve/veya alt çenesi normalden ileri ya da geride olan, üstteki dişleri daha aşağı dişlerini fazla fazla örten veya hiç örtmeyen, dişleri çapraşık ya da aralıklı olan, diş eksikliği, diş fazlalığı ya da gömülü dişleri yer alan bireylerin ortodontik tedavi ihtiyacı bulunmaktadır.

Ortodontik Tedaviye Ne Süre Başlanmalıdır?

Tedaviye başlama yaşı problemin kaynağına kadar çeşitlilik gösterir.

Alt ve/veya üst çenenin konumundan kaynaklanan bozukluklarda tedaviye büyüme ve gelişim dönemindeyken başlanması gerekirken, çapraşıklık ve seyreklik gibi diş diziliminden kaynaklanan problemlerde yaklaşık 12 yaş civarında tedaviye başlanabilir.

Dürüst zamanlamanın belirlenebilmesi için çocukların 6-7 civarında bir ortodontist göre tetkik edilmesi önem taşımaktadır.

Ortodontik Çare Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Her yaşta ortodontik çare yapılması mümkündür. Ama yaşa tarafından çare planlaması ve çare süreleri değişkenlik gösterir.

Ortodontik Çare Ne Değin Sürer?

Tedavinin süresi hastanın yaşı, tedaviye uyumu, ortodontik bozukluğun şiddeti ve uygulanacak tedavinin şekli gibi faktörlere yan olarak 6 ay ile 3 yıl aralarında istikrarsızlık gösterir. Ama dokuların biyolojik yapısı ve tedaviye verecekleri yanıt her bireyde farklılık gösterebilir.

Ortodontik Tedavi Gören Bir Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Ortodontik çare esnasında en fazla dikkat edilmesi gereken konu ağız hijyenidir.  Tellerin etrafında biriken yiyecekler iyi temizlenmediği takdirde diş yüzeylerinde renklenme ve çürümelere niçin olur.

böylece her öğünden daha sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Çare süresince kuruyemiş gibi sert gıdalardan uzak durulmalı, elma, armut gibi yiyecekler dilimlenerek yenilmeli, zeytin, erik gibi gıdalar çekirdeği çıkartılarak tüketilmelidir.

Asitli içecekler tüketilmemeli, sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.