• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Oruç tutanların gündüz uyuması doğru mu?

Oruç tutanların gündüz uyuması doğru mu?
  • 1 Star

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Önder Kuzu, Ramazan’da bilhassa çalışanları etkileyen uyku sorunlarıyla ilgili bazı önerilerde bulundu:

“Sahura kalkarak uykunun bölünmesi, emin bir vakit aç ve susamış kalma nedeniyle gövde üstünde yoğun bir gerginlik oluşturur. Bu stresi eksilmek, günlük hayat aktivitelerimizi sorunsuz devam ettirebilmek için bir takım noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Sahurdan sonra mutlaka uyuyun

Sahurdan sonra mutlaka bir uyku siklusu uyuyun. Bir uyku siklusu ortalama bir buçuk saattir. Uykumuz NonREM ve REM olarak iki kısımdır. NonREM uykumuzu gecenin birincil kısmında uyuruz ve bu esnada vücudumuz dinlenir.

REM uykusunu sabahları uyanmaya yakın uyuruz ve bu dönemde de beynimiz dinlenir, tazelenir. Eğer sahurdan sonra uyumazsak REM evresini yeteri dek uyuyamamış oluruz.

Bu da bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, uyarı eksikliği ve bellek yitimi, gündüz artmış uykululuk olarak yansır.

Sabahleyin uyanma saatini değiştirmeyin

Sahura kalktınız diye sabahleyin uykudan kalkma saatinizi değiştirmeyin. Huysuz takdirde uyku düzeniniz bozulur. Gece uykuya da benzer saatte geçmeye özen göstermek gerekir.

Gündüz uyumayın

Gece uykusu dışında gündüz uyumayın, uzanmayın, uyuklamaya çalışmayın. Gündüz uyumanın gece uykusu üstünde olumsuz etkileri vardır. Gün içerisinde ne kadar uykulu veya uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin.

Oruç nedeniyle sizin için sıradan olan süreden daha artı uyumayın veya uyumaya çalışmayın.

Karanlıkta uyuyun

Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını kuytu edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretme, kitap okuma gibi diğer eylemlerde bulunmayın.

Hafif ve yavaş yiyin

İftarda fazla pozitif ve ağır yemekler yememeye itina gösterin yemek yemek yeme sürenizi uzatın, fazla hızlı yemek yemeyin. İftardan sonradan kahve, fazlaca dere, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.

İftar sonrası mutlaka hafif egzersiz (yürüyüş) yapmaya itina gösterin.”