• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Oruç tutmak tatlı isteğinizi arttırıyorsa dikkat!

Oruç tutmak tatlı isteğinizi arttırıyorsa dikkat!
  • 1 Star

Ramazan ayının yaz mevsimine eşit gelmesi, aç ve susamış kalınan sürenin uzun olması, oruç tutmayı huzursuz hale getirebiliyor. Bilhassa kan şekeri fazla düştüğü için vücudun tatlı ihtiyacı artıyor. Fazla tatlı tüketimi ise vücudu yağlandırıyor.

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Perhiz Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, ramazanda gıda konusunda uyarı edilmesi gerekenler hakkında veri verdi.

İftar sonrası uyumayıp, yürüyüşe çıkın

İftar sofraları başlıca tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, geleneksel sofraların kurulduğu ve masa başında geçirilen sürenin daha uzun olduğu bir dönemdir.

Bu yıl iftarın geç bir saate eşit gelmesinden dolayı, meyve veya tatlıdan sonradan diğer öğün yapmamaya, doymuş bir mideyle uykuya geçmemeye dikkat edilmelidir.

Mümkünse iftar sonrası yürüyüş yapılmalı, uykuya kadar geçirilen vakitte sıcak veya serinletici içeceklerle devam etmeye özen gösterilmelidir.

Sahurda hamur işi yemek yemek tez acıkmanıza neden olur

Oruç tutarken mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sıcaklarla beraber iştahta biraz daha azalma görülebilir. Bu yüzden sahurda hafif ve hazmı basit, ancak tok tutan yiyecekler tüketilmelidir.

Yumurta, az tuzlu peynir, süt ve bütün tahıllı ekmek sahur sofralarında bulunması gereken en iyi seçeneklerdir. Zeytin tuzlu bir gıda olduğundan gün içinde susamaya sebep olabilir, bu yüzden yerine ceviz tercih edilebilir.

Fazla tuzlu yiyeceklerin gün içinde susatacağı; artı şekerli ve hamur işi yiyeceklerin ise daha kolay acıktıracağı unutulmamalıdır.

İftarda 1-2 dilim pide tüketilebilir

Oruç açarken telaş edilmemelidir. Çabuk yemekten kaçınılmalı, yiyecekler ayrıntılarıyla çiğnenmeli ve birden bire yemeklere yüklenilmemelidir.

1 adet hurma ile oruç açıldıktan sonra çok yağlı ve tuzlu olmayan çorba ile devam edilmelidir. 18 saatlik açlığın ardındaki ani yemek yemek yüklemesi mide ve bağırsak problemleri yaşanmasına sebep olabilir. böylece yemeğe azıcık ara verilmelidir.

Orucu açtıktan bir vakit daha sonra yemeğe hafif zeytinyağlılar veya salatayla devam edilmelidir. Ramazan ayının geleneksel lezzeti olan pidenin de 1-2 dilimi geçmeyecek şekilde tüketilmesi gereklidir.

Beyaz tatlılar tüketilebilir

İftar sofralarında ağır yağlı yemeklerin, kızartılmış yiyeceklerin, börek gibi hamur işi çeşitlerinin ve şeker içeriği fazla fazla olan şerbetli tatlıların bulunmamasına itina gösterilmelidir.

İftardan sonradan tatlı ihtiyacı hissediliyorsa güllaç, sütlaç ve dondurma gibi beyaz tatlılar seçim edilmelidir.

Lifli ve şeker oranı düşük meyvelerden oluşan salatalar da ayrıca vitamin ihtiyacını karşılamakta hem de tatlı özlemini gidermektedir.

Cacık ve soğuk çorbalar keza serinletiyor keza tok tutuyor

Yaz aylarında oruç tutarken en kayda değer konulardan biri de yeterli değişken tüketimidir.

Vücudun ısı dengesini temin etmek ve gün içerisinde alınamayan sıvıyı telafi yapabilmek için iftar ile sahur arasındaki süreçte bol bol değişken alınmalıdır. Bu süreçte saat başı 1-2 kadeh su içilmelidir.

Yeterli sıvı tüketimi için suyun yanı sıra bitki çayı, ayran, maden suyu, tatsız limonata ve kompostolar da seçim edilebilir. Keza yoğurtlu soğuk çorbalar ve cacık ayrıca serinletme ayrıca de tok tutma özellikleriyle iftar menülerinde mutlaka yer almalıdır.

Yemekten 1 saat daha sonra yapılacak yarım saatlik yürüyüş ise kişinin hem kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak ayrıca de yediklerini sindirmesine asistan olacaktır.

Kronik bir sıhhat sorununuz varsa itinalı olun

Oruç yetişmek isteyen ancak sıhhat problemi olan kişiler, Ramazan ayı başlamadan önce oruç tutmalarının afiyet durumları açısından yerinde olup olmadığını mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Bilhassa şeker ve tansiyon hastaları ile hamile ve emziren kadınlar dikkat etmeli, gerektiği takdirde oruç tutmamalıdır.

Bunların yanı sıra ufak yaştaki çocuklar ile böbrek ve karaciğer hastaları da oruç tutmamalıdır…