• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Oruçluyken dişin ağrımasının çözümü var!

Oruçluyken dişin ağrımasının çözümü var!
  • 1 Star

Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi  öyle çok nedenden kaynaklandığını söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi  Recep Eşkar, “Ilk Kez diş ağrısının neden kaynaklandığı saptama edilmeli ve buna yerinde bir tedavi uygulanmalıdır.  Birçok birey diş ağrısı esnasında ağrıyı rahatlatmak adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe  aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin  yalnızca dişçi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat diş hekimine gidinceye değin ağrıyı rahatlatmak için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir” dedi.

Hospitadent Diş Hastanesi Idare Heyeti Üyesi Diş Doktoru Recep Eşkar, diş ağrısı sırasında  ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri şöyle sıraladı.

1- Diş fırçalamak  çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya tezgâhtar olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

2- Sirkeli su ve tuz su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve başvuru şartlarına uyarak analjezik almanız ağrınızı belirtilen bir vakit için geçirecektir.

4-  Dişe kuşkusuz  aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.  Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen dinç bir madde içerir.

Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Hem antibakteriyel özelliğinden nedeniyle çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere tesir eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması  geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.  Bu durumun bütün tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması  geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda almak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.