• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Parmağınız aniden kilitlenebilir

Parmağınız aniden kilitlenebilir
  • 1 Star

Yolda, işte, evde hatta benzeyen-arkadaş toplantılarında bile akıllı telefonlar elimizden düşmüyor. Parmakların aşırı kullanılması, tekrarlayan zorlayıcı hareketler ve parmağa aşırı baskı uygulanması  “tetik parmak” oluşumuna yol açıyor. Yani parmaklar kilitlenebiliyor.

En çok baş parmak etkileniyor

Telefon ile oyun oynama ya da tatbik faydalanma gibi durumlarda en çok el baş parmağı yoruluyor. böylece tetik parmak en çok baş parmağı korkutma ediyor. Tetik parmak oluşumunun ilk belirtisi parmakta sancı ve zonklama. Dr. Ruhsan Âlem ihmal edilmesi, ellerde ve parmaklarda kalıcı hareket kaybına neden olabileceği konusunda bilhassa çocuk ve gençlerin tehlike aşağıda olduğunu söylüyor.  

Telefonu 3 saatten pozitif kullanmayın 

Günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanımının el tendonlarında sıkışmaya ve parmaklarda kilitlenmeye yol açabileceğini söyleyen Medical Park Hastanesi Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, son yıllarda tetik parmak hastalığına çok sık rastladıklarını belirtiyor.