• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pikan cevizinin faydaları ve nefis bir kurabiye tarifi!

Pikan cevizinin faydaları ve nefis bir kurabiye tarifi!
  • 1 Star

“Pikan Cevizi Hem Lif Keza Protein Deposu”

Pikan cevizinin yüzde 80’i dünyaya Amerika’dan ihraç ediliyor. Birleşik Devletler Pikan Yetiştiricileri Konseyi ‘U.S. Pecans Growers Council Yönetim Kurulu Üyesi Douglas Freeman “USDA’nın (Birleşmiş Devletler Tarım Bakanlığı) yaptığı araştırmaya kadar pikan cevizi, tüm kuruyemiş ailesi içinde en çok antioksidan barındıran cins.

Bütün dünyada yürek dostu yemiş olarak aşina pikan cevizinin faydaları saymakla bitmiyor.

Zinde antioksidan özelliği sebebiyle bağışıklık sistemi için önemli bir yemiş olan pikan cevizi, magnezyum, A vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum gibi 19’dan fazla vitamin ve mineral içeriyor.

Yalnızca 28 gram pikan cevizinde, çinko için iyi bir kaynak olduğu bilinen tavukta yer alan çinkodan daha fazlası mevcut.

Keza lif içeriği de çok yüksek. Bir avuç pikan cevizi, orta büyüklükte bir elmanın içerdiği lifle benzer oranda lif içeriyor. 15 yarım pikan cevizi içerisinde yer alan protein, 30 gram etteki protein miktarına eşit.

ABD’de Yürek Araştırmaları Enstitüsü’nde yapılan sıhhat araştırmaları sonunda düşük karbon zincirli yağları nedeniyle kolesterol hastalarına bilhassa önerilen pikan cevizi akıcı yağlar içerisinde insan sağlığı için en kullanışlı yağ niteliği taşıyor. Bu özelliğiyle yemişin sadece çocuklar için yok, yetişkinler için de olağanüstü bir etkisi var.

“Dengeli Gıda Çocukların Zeka Gelişimi İçin Çok Manâlı”

Benzersiz tarifleriyle tanınan ‘Sedef’li Lezzetler’ programının sunucusu Sedef İybar, annelerin besin çantasına koyacakları yiyecekler konusunda bir takım önerilerde bulundu. “6-12 yaş arasındaki mektep çocuklarının hızlı büyüme ve akıl gelişimleri için, bütün gıda öğelerinden dengelenmiş şekilde tüketmeleri gerektiğini hepimiz biliyoruz. İlköğretim çocuklarına doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve bunu hayat boyu sürdürmeleri gerektiğini bilgi vermek gerekiyor” diyen İybar; “Kuru yemişi severek tüketiyoruz fakat ne dek yardımcı olduğunun birçoğumuz haberdar değiliz. Bazıları ise bilhassa çocukların gelişimi için büyük önem taşıyor. Minikler için gerekli olan protein, lif, çinko ve öteki kayda değer elementler sert kabuklu yiyeceklerde bulunuyor. Fındık, fıstık, ceviz, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, turna yemişi gibi kuruyemişleri ve bunlarla yapacağınız sağlıklı atıştırmalıkları çocukların besin çantasından yetersiz etmemek gerekir” diye konuştu.

“Her Gün Bir Avuç Pikan Cevizi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir”

Tüm dünyada kanıtlanmış faydaları açısından pikan cevizinin çocuklar için en yararlı kuruyemişlerden biri olduğunu gösteren İybar; “Her gün bir avuç tüketilen pikan cevizi, mineral, vitamin ve protein miktarını yeterli düzeyde tutarken, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Pikan cevizi; çiğ olarak yenebildiği gibi yüksek yağ içeriği sebebiyle değişik tatlılarda da araç gereç olarak kullanılabiliyor” dedi.

Sedef İybar, çocukların ayrıca evde ayrıca de okulda neşeyle tüketeceği pikan cevizli kurabiye tarifi verdi.

Turna Yemişli ve Pikan Cevizli Unsuz Şekersiz Kurabiye

Malzemeler
100 gr pikan cevizi
100 gr turna yemişi
2 yumurta
100 gr mısır gevreği
1 çorba kaşığı kakao
1 çorba kaşığı çikolata parçacıkları
1 çorba kaşığı ayçekirdeği içi

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir mutfak robotuna koyun. En Ince Ayrıntısına Kadar harmanlayıp öğütüldükten daha sonra ceviz büyüklüğünde ufak minik toplar yaparak fırın kağıdı yerleştirilmiş tepsiye dizin.

175 derece de ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin. Kurabiyeler ayrıntılarıyla soğumadan kapaklı bir kutuya koymamaya uyarı edin.