• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Plajlarda çocukların beslenmesine dikkat!

Plajlarda çocukların beslenmesine dikkat!
  • 1 Star

Yaz aylarına girdiğimiz şu sıralarda, okulların da tatil olmasıyla birlikte tüm çocuklar günün büyük çoğunluğunu plajlarda, deniz ve havuz kıyılarında geçirecekler.

Diyetisyen Emre Uzun tüm çocuklara önerilerde bulunurken, beslenmemize dikkat ederek sıcaklığın etkisini azaltmamızın olası olduğunu belirtiyor. 

Peki bu dönemde çocuklarımızın beslenmesine nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklarda istikrarsız kaybını önlemek için…

Yaz aylarında, yoğun fiziksel aktiviteleri ve sıcaklığın etkisiyle terle beraber elektrolit ve su kayıpları kaçınılmazdır. Bilhassa çocuklarda sıvı kayıpları göz ardı edilmemelidir.

Bu kayıplar ilk olarak su olmakla birlikte, ayran, taze bunalmış meyve suları ve komposto gibi sıvılarla karşılanmalıdır. Çocuklara suyu neşelendirici ülkü getirmek için plajlarda renkli sürahi ve bardaklar kullanmayı deneyebiliriz.

Dondurmasız yaz tabi fakat olmaz…

Bol çikolatalı , kalorisi çok yüksek dondurmalar yerine, çocuklara doğal sütlü dondurmalar alıştırılmalıdır.

Sütlü dondurma çeşitleri yaz aylarında hem serinlemek açısından, keza de  kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi bir çok yardımsever minerali almanın en basit yollarındandır.

Ama miktarını kurmak şartıyla emrindeki. Bunlar yerine tekrar kendi hazırladığımız, meyveli, kakaolu, sütlü smoothielerle ara öğün yaptırabiliriz çocuklara.

Beslenme Uzmanı Emre Uzun’dan zirve uzatan smoothie

1 su bardağı süt+1 avuç semizotu+1 adet kuru incir+1 yemek kaşığı pekmez

Beslenme Uzmanı Emre Uzun’dan koruyucu smoothie

2 adet havuç+3 adet kayısı+1 kase yoğurt

Abur cuburlara alternatif…

Birçok ailenin yaptığı büyük hatalardan biri, taşınma kolaylığı ve pratikliği açısından, plajlara gidilirken hemencecik paketli ürünleri çantaya atmak oluyor. Ve bütün gün boyunca çocuklarla beraber öğünler, bisküvi, kek, kraker gibi gıda değerleri kaliteli olmayan ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerle geçiştiriliyor.

Böylece akşam çok acıkılmış ve akşam geç saatlerde yenilen öğünlerde fazla fazla yemeye sebep olmakta.

Bu ürünler yerine, kahvaltılık gevrek veya beyaz peynirli kepekli tost-tatsız limonata veya peynir sürülmüş esmer ekmek ya da lifli perhiz bisküvi, domates, salatalık dilimleri ya da taze meyve çeşitleri, fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler gibi atıştırmalıklarla bir gıda çantası oluşturulmalıdır.

Öğlenleri salata ağırlıklı, oysa yanına ızgara et, tavuk ya da balık, peynir gibi protein kaynakları ile destekli bir öğün planlayın. Bunlar yerine daha pratik olacaksa esmer bir sandviç ekmeğini yağsız ton balığı, bol yeşillik veya beyaz peynir, domates, salatalıkla da hazırlayabilirsiniz.

Böylece yağ oranları yüksek hamburgerler ve patates kızartmalarından çocukları uzakta tutmuş oluruz.

Bu yaz çocuklarımızı hatalı beslenmeden uzaklaştırarak, sağlıklı tercihleri neşelendirici ayla getirelim, alışkanlıkları değiştirelim.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.