• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ramazan’da ağız kokusu nasıl geçer?

Ramazan'da ağız kokusu nasıl geçer?
  • 1 Star

Ramazan’da ağız ve diş sağlığına itina uygulamak daha bir siklet kazanıyor. Sahur ile iftar saati aralarında geçen oruç süresi içinde, tükürük akışının azaldığını ve ağız içerisinde asidik bir etraf oluştuğunu bildiren DentGroup Estetik Diş Hekimi Dt. Kerem Adalet, ”Yiyip içilmeyen vakit içinde, tükürüğün bilhassa dil ve diş yüzeylerini temizleme özelliği çok azalır. böylece dil üstünde ve dişler aralarında biriken bakteriler, önce ağızda fena koku, daha sonra da çürüğe yol açacak plakların oluşmasına niçin olur” uyarısında bulunuyor.

İftarda ve sahurda, akarsu, kahve gibi kafein taşıyan içeceklerin de vücutta daha pozitif su kaybına yol açarak ağız kuruluğunu artırdığını bildiren DentGroup Estetik Dişçi Dt.Kerem Yargı, bu durumun ağızdaki asidik birikimi daha da hızlandırdığını ve bakterilere davetiye çıkardığını, bu içecekleri olabildiğince eksik tüketip su tüketimini çoğaltmak gerektiğini söylüyor. 

Sahurda tüketilen besinlerin ertesi günkü ağız florasını dosdoğru etkilediğini  kaydeden Dt. Hak,  yağlı, şekerli ve  baharatlı besinlerin sindirilmesi şiddet yiyecekler olduğunu hatırlatarak, “Sindirim sisteminde biriken gazlar veya dil ardındaki üreyen bakteriler yüzünden, bu yiyecekler ağız kokusunu artırabilir. Özellikle sahurda bu yiyeceklerden kaçınmak önleyici bir etki yaratabilir. Bunların yerine liften zengin elma, portakal, brokoli, domates, marul, pırasa, havuç vb yiyeceklerin tüketimi, sindirimlerinin basit olması ve ağız içerisinde kalıntılar bırakmamaları sebebiyle ağız kokusundan korunmada epeyce etkilidir. Hem yemekte limon suyu içilmesi  ağız kokusuna karşı faydalıdır” biçiminde konuşuyor. Lokmaların iyi çiğnenmesinin de tükürük salgılanmasını artıracağını ve besinlerin sindirimlerinin kolaylaşacağını kaydeden Dt. Yargı, bu nedenle ağızda bakteriye yol açacak birikimlerin önleneceğini ifade ediyor.

   Ramazanda ağız hijyeni çürük riski için önemli

Ramazan’da ağız hijyenine dikkat edilmezse çürüklerin artacağını söyleyen Dt. Kerem Yargı, “Oruçluyken diş fırçalamanın su ve macun yutulmadığı sürece bir sakıncası olmadığı, din adamları göre da daima açıklanmıştır. Macunun kaçması sonucu orucunun bozulacağından endişe edenler, dişini macunsuz fırçayla temizleyebilir. yine de sıcacık etmeyeceklerse  gün içinde ağızlarını birkaç kez su ile çalkalayabilirler. Ağız ve diş temizliğini gündüz yapmamayı tercih edenler, iftar ve sahurdan sonra mutlaka yapmış olmalıdır ”diyor.

Sadece dişleri değil, dilin üstü ve yanakların iç yüzeyinin de 2’şer dakika fırçalanmasını, diş ipi ve antibakteriyel gargara kullanılmasını öneren Dt. Adalet, “Ramazan ayı öncesinde bir diş doktoru kontolünden geçerek varsa diş çürüklerinin ve dişeti problemlerinin tedavi edilmesi, hijyenik olmayan sabit veya hareketli protezlerin değişimi ağız kokusunun engellenmesine manâlı katkı maddesi sağlar.  dişçi göre yapılacak diş temizliği ayrıca ağız kokusunu engeller, keza de diş çürükleri ve dişeti hastalıkları riskini azaltır” biçiminde konuşuyor.       

ağız kokusu nasıl geçer                         

 Oruçlu iken de diş tedavisi yapılabilir

Oruçluyken de ağız ve diş sağlığına itina gösterip tedavilerin aksatılmaması gerektiğini vurgulayan DentGroup Estetik Diş Hekimi Dt. Kerem Hak, “Din adamları kadar da tekrar tekrar onaylandığı gibi diş temizliği ve tedavileri sırasında suyu ve kanı yutmadıkça oruç bozulmadığından diş tedavileri de rahatlıkla uygulanabilir.

Oruçluyken diş çekimi, dolgu ve kanal tedavisi  işlemleri yapılabilir. Lakin çekim sonrası orucun bozulmaması için kan ve tükürük yutulmadan kanamanın durdurulması sağlanmalıdır “biçiminde konuşuyor.