• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ramazan’da hangi içecek, ne kadar tüketilmeli?

Ramazan'da hangi içecek, ne kadar tüketilmeli?
  • 1 Star
Sağlıklı besin ve perhiz uzmanı Nil Şahin Gürhan, Ramazan’da içeceklerle ilgili nelere uyarı etmemiz gerektiğini anlatıyor!

.jpg

Oruç tutarken tatmin edici ve dengeli beslenmeye özen göstermemiz, hem rahat bir ramazan geçirmemize hem de yaz yorgunluğunu atlatmamızda etkin olacaktır.

Dinç besin ve diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan, Ramazan’da içeceklerle ilgili nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor!

38106.jpg

İftardan sahura kadar olan vakit diliminde yavaşça, minimum 8 su bardağı olacak şekilde su içilmelidir. Uzun açlık döneminden daha sonra su içmek midenizi bulandırıyor ise limon suyu ile suyunuzu nefis ayla getirebilirsiniz.

37089.jpg

Yeterli miktarda su içemeyenler günde 100–200 mililitre yani 1–2 nehir bardağı dek taze bıkkın meyve suları tüketebilirler. Günlük boş enerji alımını arttırmamak namına şeker hiç eklenmemelidir.

Lakin taze meyve sularının bile su dek etkili ve taze meyvelerden daha sağlıklı olmadığını unutmayın.

42331.jpg

Sudan sonradan seçim edebileceğiniz en dinç içecektir. Gün baştan başa arzu nedeni ile düşen tansiyonunuzu dengede tutmak adına içine bir tedarik tuz ekleyebilirsiniz.

Her iki su bardağı ayranın, 1 su bardağı süt-yoğurt kadar enerji içerdiğini unutmayın.

33517.jpg

Su yerine geçebilecek bir öteki içecekte doğal maden suyudur. İçerdiği mineraller ile Ramazan döneminde mineral ihtiyacımızı sağlamakta da muavin olur. Günde 1 adet doğal maden suyu içilebilir.

Asit içeriği nedeni ile aç karına içilmemesi ve mide sorunları olanlar tarafından tüketilmemesi gerekir. Keza yüksek tansiyon hastaları da doğal maden suyu içmemelidir, çünkü bu içeceklerin sodyum içerikleri yüksektir.

16534.jpg

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen akarsu, tüketim miktarları ve hazırlanma şekli konusunda uyarı gerektiren bir içecektir. Günde 4–5 kupadan pozitif çay içilmemesi gerekir. Çünkü kafein içeriği nedeni ile vücuttan su atımını arttırır.

Akarsu antioksidan içeriği yoğun olan bir içecektir. Fakat antioksidanlardan yararlanabilmek için çayı doğru demlemek gereklidir. En yüksek antioksidan içeriği için nehir 5–7 dakika demlenmelidir. Öteki kayda değer bir konu ise çayın ne zaman tüketileceğidir. Sahurda yumurtanın yanına ve iftardan hemencecik sonradan çay tüketmek yerinde değildir. Çünkü akarsu yapraklarının yapısında bulunan tanenler demir emilimini azaltır. bu nedenle dere yemeklerden hemen sonradan değil, en az 45 dakika daha sonra açık ve limonlu olarak tüketilmelidir. Yeşil çayın antioksidan içeriği siyah çaya göre daha pozitif olduğundan yeşil çayı da tercih edebilirsiniz.

33476.jpg

Yemeklerden sonra en sık tüketilen içeceklerden birisi de kahvedir. Günde 4 kupa kahve önerilen maksimum jurnal kafein alımına benzer miktarda kafein içerir.

Koyu kahveler uzun süren istek nedeni ile yorulmuş olan mideyi rahatsız edebileceğinden ve yürek çarpıntılarına niçin olabileceğinden seçim edilmemelidir.

38672.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.