• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ramazanda sindirim sorunları için probiyotik!

Ramazanda sindirim sorunları için probiyotik!
  • 1 Star

Ramazanda keza oruç tutulan sürenin uzun olması ayrıca de fazla sıcaklar vücudumuzda kabızlık, şişlik ve gaz problemlerinin yaşanmasına niçin olabilir.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar vücudun yeni bir beslenme düzenine geçmesiyle ortaya meydana çıkan sorunları arkadaş bakteriler olarak adlandırılan probiyotiklerle aşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Bilhassa sahur öğününde seçim edilecek besinlerin doyurucu gücünün epeyce önemli olduğunu vurgulayan Elvan Odabaşı Kanar, ramazanda nasıl beslenilmesi gerektiğine dair bilgiler de paylaşıyor.

Ramazanda uzun süre aç kalmak ve gıdaları yeteri kadar çiğnemeden süratli harcamak gaz, şişkinlik, dispepsi gibi sindirim sorunlarına sebep olur.  Öteki yandan yapılan hatalı beslenme seçimleri de kabızlık şikayetini artırabilir.

Sindirim siteminin dengesinin korunmasında “dost” bakteriler olarak adlandırdığımız probiyotikler ve bu “arkadaş” bakterilerin üremesine muavin besin parçaları olan prebiyotikler kayda değer yer miktar.

Beslenme Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar ramazanda vücudumuzun yeni bir gıda düzenine geçmesiyle birlikte yaşanabilen bu sorunların probiyotik desteğiyle aşılabileceğini belirtiyor.

Beslenme Uzmanı Kanar  “Kefir, yoğurt, turşu gibi besinler günlük ihtiyacımızı karşılayabilecek miktarda probiyotik içermez. dahası içerdikleri probiyotikler sindirim yolunda özellikle mide asidinden etkilenerek yaşamını yitirir ve hakiki kasıt bağırsaklara fazla eksik miktarda ulaşır. Bu besinlere hayatımızda yer vermeye devam etmeliyiz lakin tek başına probiyotik kaynak olarak görmemeliyiz. Probiyotik takviyesi konusunda da özellikle teknolojisi probiyotiklerin bağırsaklara ulaşmasını sağlayacak şekilde yapılmış takviyeleri seçim etmeliyiz. Bu konuda çift kaplama(dual kaplama) teknolojisini önemsiyorum. Probiyotikler bu teknoloji ile hedef noktasına direk ulaşabiliyorlar. “ diye veri veriyor.

Ramazanda doyurucu gücü yüksek besinler tüketin!

Bu sene ortalama 16-18 saat aralığında bir arzu ile karşılaşacak olan metbolizmamız için en manâlı noktanın doyurucu gücü yüksek olan besinleri tüketmeye itina uygulamak olduğunu söyleyen Elvan Odabaşı Kanar bilhassa sahur öğününde seçim edilecek besinlerin doyurucu gücünün oldukça manâlı olduğunu vurguluyor: Bu anlamda yumurt iştah kontrolü üzerindeki 36 saatlik olumlu etkisi ile 1. sıraya yerleştiriyoruz. Kolesterol açısından problemi olmayanlar 2 yumurtayı rahatlıkla sebzeli omlet yaparak tüketebilir.

Tıpatıp yumurta gibi doyurucu özelliğe sahip öteki iki beslenme ise süt ve muz. Bu iki besinde birincil sırada tüketilecekler arasına katabilir, sahurda rahatlıkla tüketebilir. İkinci sırada ise tam tahıllı ekmek var. Bütün tahıllı ekmek beynine hem tokluk sinyali gönderir keza de uzun süren açlığa hazırlar. Bilhassa sahur öğününde tüketilen su gün içerisindeki akışkan ihtiyacı için oldukça manâlı. Sahur öğününde 1-1,5 lt su tüketmeye itina gösterilmeli.

İftarda iştah yönetimini gözden geçirmek için öğün 2’ye bölünebilir. İftarın birincil kısmında ayran, çorba, salata ve ramazan pidesi tüketilebilir. Bu kısımda istikrarsız içerikli tüketim mide kapasitesini daha ivedi dolduracak ve böylece birincil tokluk sinyalleri mideden beyne gelecek. İftarın ikinci kısmı için asgari 15 dakika mola verilebilir. Bu aralıkta probiyotik desteğiyle sindirim sistemi rahatlatılabilir.

İftarda esas yemek olarak et, tavuk, balık, etli sebze yemeği ya da kurubaklagil tercihi yapılabilir. Yanına mutlaka mevsim sebzeleri ile salata ve tam tahıllı ekmek ya da bulgur, esmer pirinç, karabuğday ya da firik gibi tahıllar ile pilav tüketilebilir. Ramazanın en doğru meyvesi su içeriği yüksek olan ve kalori konusunda avantajlı olan karpuz.

Tatlı olarak seçim haftada 2-3 gün sütlü tatlı, dondurma veya güllaçtan yanlamasına kullanılabilir. Öteki günlerde meyve ve yoğurt ikilisi fazla dürüst bir seçim olacaktır.

Ramazan için en doğru egzersiz saati ise iftar ile sahur arasıdır. 35 dakikalık yürüyüş ile ayrıca sindirim sistemi konforunu artırabilir keza de ramazanda kilo kontrolü yönetilebilir.