• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ramazan’da uzak durulması gereken yiyecekler

Ramazan'da uzak durulması gereken yiyecekler
  • 1 Star
Ramazan ayında uzaktan durulması gereken 3 gıda grubu var!

.jpg

Bu sene Ramazan ayı yaz mevsimine eşit geldiği için oruçlu geçirilecek zaman de 16-17 saati buluyor. Oruç tutarken özellikle de birincil 3-4 gün çok zor geçiyor. Vücudun bu başlangıcı yaparken zorlanmaması için de bir takım kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.

Aile Hastanesi Bahçelievler Gıda ve Diyet Uzmanı Berna Çil, midenin zorlanmaması için uzun arzu sürelerinden sonradan bilhassa de fazla yağlı ağır yemekler, şekerli besinler ve aşırı tuz gıdaların fazla miktarda tüketilmemesini öneriyor.

Ramazan ayında yapılan yanlışlara ve doğru besleme kurallarına dikkati çeken Berna Çil, bir ay her tarafında yapılacaklar hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

35710.jpg

İftarda orucu bir bardak suyu yudum yudum, ağır ağır içerek açmak uygundur. Peşinde uzun açlık süresiyle birlikte gelişen şeker ihtiyacını gidermek için bir veya iki tane hurma yenilebilir.

41808.jpg

Çorba içildikten daha sonra 10-15 dakika dek bir süre beklenerek; yemeğe eksik yağlı hafif bir ana yemek ( etli sebzeli bir yemek) ile devam edilmelidir. Yemekler yavaş ve bol çiğnenerek yutulmalıdır.

40583.jpg

Reflü sorunları ramazan döneminde fazla sık ortaya çıkıyor, bu nedenle sulu ve katı girift yemekler seçim edilmelidir. Çok tuzlu, çok şekerli, fazla yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

Bol posalı besinler seçim edilmelidir. Sebze ve meyveler mevsime yerinde, bol posalı olanlar tercih edilmelidir. Bol posalı besinler ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Çünkü ramazanda kabızlık sorunu da artıyor.

33462.jpg

Genellikle pirinç pilavı yerine bulgur pilavı öneririz ancak ramazanda uzun arzu sonrası yenilen yemekler gaz sıkıntısına ve reflüye neden olabildiğinden bulgur pilavı özenle tüketilmelidir. Esmer pirinç burada seçim edilebilir ya da makarna (kepekli-adi) yenilebilir.

23675.jpg

İftarda ve sahurda mutlaka yoğurt-süt-ayran-kefir-cacık gibi süt grubu besinlerden 2-3 kadeh tüketilmelidir. Gaz yapmıyor ise salatalarda ya da yemeklerde kuru baklagil (kuru fasülye, nohut, mercimek) katılabilir, bu nedenle protein alımına katkı maddesi sağlayabilirsiniz.

İftar ve sahur arasındaki sürede 2-2,5 Litre su içilmeye çalışılmalıdır. İftardan 1-1,5 saat daha sonra bir ara öğün ile meyve tüketimi, y ada meyveli veya sütlü bir tatlı tüketimi tercih edilebilir. Tekrar yatmadan 2 saat öncesinde de bir ara öğün yapılabilir.

33544.jpg

Ramazan ayı açlık sürelerinin uzaması, günlük istikrarsız ihtiyacının kısa saatler içerisinde yeterince karşılanamamasından dolayı beslenme düzeninin bozulduğu bir dönemdir. Kilo alımları bu dengesizlik sebebiyle artar oysa istisnai de olsa bir takım ırk bu dönemde kilo kaybı yaşayabilir.

Son yıllarda ramazan ayının günlerin uzun olduğu yaz mevsimine gelmesi nedeniyle istek süreleri uzamakta ve besin konusunda bıkkınlık yaşanıyor. Sabah saat 04:00 civarı sahur yapılıp, saat 20:00-21:00 arası iftar yapılacak olması özlem süresini 16-17 saate çıkarıyor. Arzu sürelerinin uzaması yapılması gereken öğün sayısının azalmasına, tüketilecek su miktarının azalmasına, metabolizmanın yavaşlamasına niçin oluyor. Bu Nedenle oruç tutulan dönemlerde kilo alımı artıyor.

33504.jpg

Sahurda bir kase çorba, börek, peynir, yumurta, meyve, yoğurt, sebze (salata veya yemek), 2-3 ceviz, 5 badem-fındık gibi bir öğün düzenlemek tercih edilmelidir.

24319.jpg

Tüm bunlardan daha önemlisi ise yazın en sıcak aylarına denk gelen Ramazan ayında afiyet risklerinin artmasıdır. Kan Basıncı, düşmeleri, yükselmeleri, şeker oranlarındaki düşüşler çıkışlar gibi etkilerle kalbinizde, beyninizde geri dönüşü baskı rahatsızlıklar yaşanabilir.

Oruç tutma döneminde bile 3-4 öğün ile beslenmek metabolizmanızın yavaşlamaması için gereklidir. Bir seferde çok pozitif midenize yüklenmemek için, kan şekeri ve tansiyon dengeleri açısından sağlıklı beslenme kuralları ihlal edilmemelidir.

40160.jpg

Sahura mutlaka kalkılmalıdır. İftarda yenilen yemekle veya erken saatte yatarken yenilen yemekle oruç tutulmamalıdır. Yatarken yemek yemek zaten yağ oluşumunu artırdığı için sahurdan sonrada anında yatılmazsa kilo konusundaki sıkıntılar azalabilir.

Ramazan’da, özellikle istek süresinin 16-17 saatlere vardığı son yıllarda şeker hastaları, tansiyon hastaları, hipoglisemisi olanlar, kalp hastalığı olanların mutlaka oruç tutmadan önce doktorlarına, diyetisyenlerine danışmaları gerekiyor.

36061.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.