• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sabahları kahve içmeden uyanamıyorsanız…

Sabahları kahve içmeden uyanamıyorsanız...
  • 1 Star
Sabahları “Kahve içmeden uyanamıyorum” diyorsanız acaba kafein bağımlısı mısınız? Bunu nasıl anlarsınız? İşte sorunun yanıtı…

Bitki çayı uyku yapmaz!
Sabahları taze nane yaprakları ve bir tatlı kaşığı tarçın ile tatlandırılan bir kadeh su içildiğinde, karoser kafeinden çok daha dinç bir şekilde uyanır ve metabolizma çalışmaya başlar. Hem bitki çayları da güne başlamak için dinç bir alternatiftir. Bitki çaylarının uyku getirdiği algısı yanlıştır. Ölçülü Olma ve rahatlama yaratabilirler oysa uyku ile ilişkili bir probleme yol açmaları laf konusu değildir. Bu yüzden sabahları zencefil veya tarçın gibi bitkilerin çayları ile de güne başlanabilir.

34458_3.jpg

Bağımlı mısınız?
Bağımlıların yoksunlukları, ‘kahve içmeden uyanamıyorum’ bahanesiyle başlıyor ve gün içindeki tüm abes vakitler kafeinli içeceklerle dolduruluyor. Kahve içmeden uyanamayanlar tiryakilik sınırına ulaşmış oluyor. Gereksinim karşılanamadığında; baş ağrısı, bitkinlik, uykusuzluk ya da uyku hali, konsantrasyon eksikliği, meslek gücü kaybı gibi belirtiler ortaya çıkarken, beraberinde depresyon, ülser başlangıcı ve çarpıntı gibi önemli sağlık sorunları da gözlenebiliyor.

34458_1.jpg

Kafeine alternatifler
Bilhassa kahve içmeden güne başlayamayanların bu durumdan biran önce kurtulmaları için kahve alışkanlığını vazgeçmek ve alternatif içeceklere yönelmeleri gerekir. Örneğin güne suyla açmak fazla daha faydalıdır.

34458_2.jpg