• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sabahları yorgun uyanıyor ve sıklıkla ağrı çekiyorsanız dikkat!

Sabahları yorgun uyanıyor ve sıklıkla ağrı çekiyorsanız dikkat!
  • 1 Star

Her yerim ağrıyor, uyku düzenim değil, sabahları bitap kalkıyorum, bir türlü dinlenemiyorum… Bu şikayetleri sık dile getiriyorsanız fibromiyalji hastası olabilirsiniz. Bilhassa boyun, baş ve kalça bölgesinde görülen ağrılarla hayatı çekilmez kılan rahatsızlık, ağırlıkta kadınlarda ve stresli bir hayat sürenlerde görülüyor.

Fibromiyalji; yaygın vücut ağrısı, uyku bozukluğu, bitkinlik, bütün vücutta tutukluk, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Bu sendromun nedeni tamamiyle bilinmemekle birlikte travma, spor yaralanmaları, uyku bozuklukları, otonomik disfonksiyon ve psikolojik bozukluklardan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Erkeklere kıyasla daha fazla kadınlarda görülmekle birlikte her iki cinsi ve her yaş grubunu da etkileyebilir.

Fibromiyaljiyi tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Stres
Düzensiz bir yaşam, yorgunluk
Aşırı sigara ve içki tüketimi
Psikolojik sorunlar
Uzun vakit oturma ya da ayakta durma
Yüksek alıştırma temposu

Hekim hekim gezmeyin

Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar tartı taşımaktadır. Eğer hastalığa içten teşhis konulmaz ise birey bambaşka bir hastalığın tedavisini görerek, ilaç yükü aşağıda ilave sorunlarla karşılaşabilir ve hastalık, kronik bir hal alabilir. Ayrıca çok sayıda doktora gitmek, bir doktorun uyguladığı tedaviyi bırakıp, diğerine açtırmak da hastalığı negatif yönde etkilemektedir. İlaçla çare edilebilen fibromiyalji hastalığında bilhassa tedaviyi sürdürülebilir kılmak ağırlık taşımaktadır.

3 aydan uzun süren ağrıya dikkat

Fibromiyalji tanısı konulurken kronik ağrı öyküsü ve hassas noktalar göz önünde bulundurulur. Vücudun üstteki ve daha aşağı yarısında, fazla noktada 3 aydan uzun süren sızı şikayetleri dikkate alınmalıdır. Ağrının bütün nedeni saptanamamakla birlikte yöresel ve sistemik diğer rahatsızlık şüphesini ortadan uyandırmak için ayrıntılı muayene önemlidir.

Uykunuzu düzenleyin, dengeli beslenin

Fibromiyalji hastalarının hap tedavisine ek olarak jurnal hayatlarında da birtakım şartların değişmesi yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, ahenkli bir yaşam, dengelenmiş beslenme ve düzenli uyku tedavinin en kayda değer anahtarlarıdır. Cisim dinlenemediği sürece kişi, jurnal yaşamda karşılaştığı en küçük bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Spor tedavide kilit rolü üstleniyor

Fibromiyalji çare sürecinde spor gerçekleştirmek son derece etkili olmaktadır. Yorucu bir meslek gününün sonunda spora gitmek çok neşelendirici görünmese de haftada en az 3 gün spor yapılmalıdır. Uzun saatler masa başında çalışmak ve durağanlık, kasların gelişimini negatif yönde etkiler. Spor baştan sona kişinin hem kasları çalışmakta keza de kendini iyi hissetmektedir. Yalnızca ilaçla bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Uzun saatler yazı kâğıda dökmek şikayetleri artırıyor

Fibromiyalji tedavisinde maksat, ağrı ve yorgunluktan şikayet eden, somut ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin sıkıntılarına karşın tedavi seçeneklerini hazırlamaktır. Hap tedavisinde sızı kesiciler ve kas gevşeticiler seçim edilir. Ama ilaç tedavisine ilave olarak hasta eğitimi de önemlidir. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun vakit yazı yazma, önem kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyaljiden korunmak için…

Uykunuzu düzenleyin
Spor yapın
Sağlıklı ve dengeli beslenin
Stresten uzaktan durun