• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
 • 1 Star

Saçınızla ilgili içten bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde sağlıklı ve ışıltılı saçlara kavuşmak muhtemel.

                              Saçla İlgili Dürüst Tanıdık Yanlışlar 

 

 • Saç uçlarını sık aldırmak saçların çabuk uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzama saç derisinden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın diğer bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

 • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında başlıca gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de olasılıkla budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Huysuz hâlde zamanla saç dipleri daha fazla zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı veya saçlarınızı boyatmalısınız.

 • Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin çoğunlukla en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Muhtemel mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

 • Saçlarınızı ne değin çok tararsanız, saçlarınız o kadar dinç olur.

Saçları fazla fırçalamanın faydadan çok zararı vardır çünkü bu koşul koruyucu tabaka olan saç kütikülüne zarar verir. Saçlarınızı yalnızca dağıldığında tarayın, gün içerisinde bayağı hâline bırakın.

 • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en fena şeylerden biridir oysa saç boyatmak düşünüldüğü dek zararlı değil. Saç tellerinin rengini arındırmak saçlarınızı zayıflatır fakat saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

 • Doğru ürünler kullanmak saçları gürleştirir.

Birçok insan dinç görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere alt olduğunu düşünüyor ancak sağlıklı saçlarla gıda şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan almaya itina gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra itinalı davranın. Bunlar saç uzamasında kayda değer vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

 • Şampuan başkalaştırmak faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi bambaşka etkilere sahip edinmek istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında benzer şampuanı kullanmanızın dürüst bir karar olduğunu söylüyor. Farklı şampuan denerken saçlarınızı bambaşka hissetmenizin tek sebebi her şampuanın farklı etkilere sahip olmasıdır.

 • Kepek kuru saç derisine muhabere eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir tür mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan kullanmak faydalı olacaktır.

 • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzeyen layık tutuyoruz ancak birçok şampuanda yer alan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sağlığı negatif etkiler. bununla birlikte saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın basit açılmasına neden olur. Diğer Taraftan bazı incelemeler sülfat ile kanser riski arasında bir bağ olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yanlamasına kullanın.

 • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Arkasında saçları her iki günde bir yıkayıp temizlemek gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Saçla İlgili Içten Bilinen Yanlışlar