• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek
  • 1 Star

Saçlarınız doğru beslenme istediğiniz görünüme kavuşsun.Doğru besin takviyeleri ile saçınızı şımartın.

 

Kim gür, parlayan ve dinç saçlara kavuşmak istemez ki? Saç olayını her ne kadar estetiksel açıdan ele alsak da sahiden saçlar sağlığımız için fazla şey ifade ediyor. Cildimizin yaptığı gibi, saçlar da karoser ısısını dengeler ve başımızın ılık kalmasını sağlar. Hissi gerginlik, kalıtımsal faktörler, ilaç kullanımı ve hormonal durumlar saçlarımızı etkiler. Besin ise saç sağlığını, saçın işlevini ve görünümünü etkiler. genellikle her cins gıda maddesi eksikliği saç, cilt ve çivi sağlığımızı etkiler. Bu yazımızda sizler için saç sağlığını etkileyen yiyecekleri derledik. Beslenme programınıza bu yiyecekleri eklemenizi öneririz.

1- Yağlı Soğuk Su Balığı. Somon balığı, sardalye, uskumru, alabalık, çiroz ve ringa gibi balıklar yüksek oranda protein, omega 3 ve omega 6 içermektedir. Bu yağ asitleri saç, cilt ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Saçların uzamasını sağlar, cildi yeniler, kemik sağlığını korur, metabolizmayı çalıştırır ve üreme sistemini korur. Yapılan çalışmalar bu yağların bununla birlikte sönmüş, kuru saçları tedavi ettiğini ve saçlara parlaklık kattığını da göstermiştir.

2- Tohumlar. Saç, tırnak ve cildimiz protein ve minerallerden oluşur. Saç sağlığı için kayda değer olan bitki bazlı proteinler ve yağ asitleri için tohum ve çekirdekleri seçim edebilirsiniz. Yaratıcı olun ve siyah susam, keten tohumu, ayçiçeği, chia ve kabak çekirdeğini öbür şekillerde kullanın. Bunları salatanın üzerine serpebilir, yoğurt, pirinç veya yulaf ezmesiyle birlikte kullanabilir, keklere ve ekmeklere ekleyebilirsiniz.

3- Yeşil Yapraklı Sebzeler. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi çoğu koyu yeşil renkli sebzeler A vitamini ve demir içerir. A vitamini saçlarımızı koruyan doğal yağ üretimini destekleyerek saçlara parlaklık ve esneklik kazandırır. Saçlar için zorunlu olan kalsiyum ve demir içerir.

4- Yumurta.  Laf konusu dinç saçlar olduğunda biyotin kayda değer bir içeriktir ve bu da yumurta sarısında bulunur. Son incelemeler biyotinin saç foliküllerini ve yapısını koruduğunu göstermiştir. Bu da saç kırılmalarını önler, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

5- Mercimek . Saç folikülleri 50 ila 100 bambaşka protein tarzında yapıldığı için protein dolusu bir tabağı masanızda bulundurmak önemlidir. Mercimek veya fasulyeler özellikle vejetaryenler için olağanüstü bir seçimdir. Proteinin yanı sıra fasulye de demir, çinko ve B vitamini içerir.

6-Fındık, Fıstıklar. Fındık, bir yağ asidi zengini kaynaktır. Özellikle Brezilya cevizi, kaju, badem ve ceviz saç dokularının gelişiminde manâlı olan selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Ceviz de omega 3 zengini yiyecektir.

7-Bütün Tahıllılar. Arpa, yulaf, kinoa ve darı gibi taneli yiyecekler lif, B vitamini, demir, çinko ve silika zenginidir. Çoğu bütün tahıllıda yer alan silika çekicilik minerali olarak bilinir. Yapılan çalışmalar sonucunda her gün 10 miligram silika verilen şahısların dokuz ay sonunda daha gür saçları olduğu görülmüştür.

8- İstiridye ve Midye. İstiridye çinko, midye ise selenyum, demir ve protein zenginidir.

9- Deniz Yeşillikleri. Yosunda saç sağlığı için önemli olan yağlı asitler vardır. Yosunlardaki alginatlar aynı zamanda vücudun def detoksifikasyon süreci için oldukça etkilidir.

10- Zerdeçal. Zerdeçal yüzyıllardan beri Doğu tıbbında kullanılmaktadır. Tüketildiğinde ise vücudun doğal steroidlerini harekete geçirerek enfeksiyon ve ödemi önler. Bir Takım uzmanlar vücuttaki esas enfeksiyonların saç kaybına yol açabileceğini söylemektedir.

11- Takviyeler. Gıda maddelerini doğal yollardan almanız önerilse de takviyeler tüketilmesi baskı yiyecekler için seçim edilebilir. Gıda yetersizliği saçımızı etkiler, o yüzden besin programımıza özellikle vejetasyonsanız multi-vitamin eklemeniz gerekir.

 

  • sağlık durumu
  • 17 August 2016 – 21:37:59
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
  • Etiketler:
  • saç, dinç saçlar, sağlıklı saçlar için doğru besinler

Yorum yaz