• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şeftalinin faydaları nelerdir böbrek taşı ve kumu dökmede bu meyve birebir

Şeftalinin faydaları nelerdir böbrek taşı ve kumu dökmede bu meyve birebir
  • 1 Star

Yaz aylarının en leziz ve sevilen meyvelerinden şeftalinin faydaları saymakla bitmiyor. Bilhassa böbrek taşı ve kumu dökmede oldukça yardımsever olan şeftalinin bebeklerin ağız ve diş sağlığı gelişimi için de faydalı olduğu uzmanlar tarafından özellikle belirtiliyor. Antioksidanları barındıran yapısı tamamen birçok kanser tarzında koruyucu özelliği bulunuyor. Şeftali, potasyum ve magnezyum yönünden varlıklı özelliği ile gebelik sürecinde yaşanan adale kramplarının da önlenmesine yardımcı oluyor. Memorial Hizmet Hastanesi Besin ve Perhiz Bölümü’nden Dyt. Sinem Uygun, şeftalinin faydaları hakkında data verdi.

İÇERİSİNDEKİ C VİTAMİNİ İLE ANNE BEBEK SAĞLIĞINDA ETKILI

Birçok temel vitamin ve mineral desteğini sağlaması sebebiyle hamilelik sürecinde şeftali tüketilmesi nasihat edilmektedir. İçerdiği C vitamini, bebeğin kemik, diş, deri, kas ve kan damarlarının sağlıklı büyümesine muavin olmaktadır. Hem hamilelik sırasında son derece kritik olan demirin emilmesine katkı sağlamaktadır. Potasyum ve magnezyum içeriği doğruca de hamilelik sürecinde yaygın olarak görülen adale krampları ve genel yorgunluğu önlemektedir.

KANSERDEN KORUYOR

İçerdiği antioksidanlar tamamen Türkiye’de ve dünyada en sık görülen akciğer, sütun, meme kanserleri gibi kanser türlerinden korunmaya katkı sağlayan şeftali, sağlıklı hayat için olmazsa olmaz besinlerden biridir. aynı zamanda kansere yakalanan hastaların iyileşme süreçlerine de olumlu tesir etmektedir.

BÖBREK TAŞI DÖKMEDE BİREBİR

İçeriğindeki varlıklı lifler bakımından bağırsaklara takviye olmaktadır. Kabızlık sıkıntısı yaşayanlar için düzenleyici bir meyvedir. Böbrek kumu ve böbrek taşı atımına da yardımcı olmaktadır.

İÇERİSİNDE VARLIKLI VİTAMİN VE MİNERAL BULUNUYOR

A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, folat, pantotenik asit, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, çinko, bakır, antioksidanlar ve lif bakımından oldukça varlıklı olan şeftali; sağlıklı, parlak ve ışıl ışıl bir deri için de ağırlık taşımaktadır. İçerdiği magnezyum doğruca sinir sistemine üstünlük sağladığından bunalım etkilerini ortadan kaldırmaya muavin olmaktadır. Keza içerdiği A ve C vitaminleri ile gözlere oldukça iyi gelmektedir.

TÜYLÜ MEYVE SEVMEYENLERE NEKTARİ

Tüylü yapısından nedeniyle bazı çocukların yemeği reddettiği şeftaliye alternatif olarak nektarin önerilebilir. Nektarin, şeftaliye kadar daha eksik tüylü, daha sert ve daha aromalıdır. Beslenme değeri açısından da şeftali ile eşdeğer sayılmaktadır. Çocukların beslenmesine memnuniyetle eklenebilir.

FAZLASI DA ZARAR

Şeftali, potasyum açısından epeyce varlıklı bir meyve olduğundan, potasyumdan kısıtlı diyet kullanan böbrek hastalarının günde 1-2 orta zirve şeftaliden fazlasını tüketmemesi önerilir.

İŞTE SİZLERE HARIKULADE ŞEFTALİ İÇECEĞİ TARİFİ

Sıcak yaz aylarında dinç içecekler içerek serinlemek isteyenler için lezzetli ve pratik bir tanım:

• 1 adet orta zirve şeftali

• 1 su bardağı hindistan cevizi sütü

• 2 yemek kaşığı yulaf

• 1 tatlı kaşığı bal

•10 adet ham badem

• Azıcık tarçın

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.