• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Seksle bulaşan genital siğiller kansere yol açar mı?

Seksle bulaşan genital siğiller kansere yol açar mı?
  • 1 Star
Cinsel temas ile bulaşan bir hastalık olan genital siğiller, erken evrede çare edilmez ve dikkatsizlik edilirse kansere neden olabiliyor.

Çare edilemezse
Problem çok kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir tedavi gerekebilir. bununla birlikte bu şart estetik ve işlevsel sorunlar da doğurabilir. Virüsün bir takım tipleri, kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilirken, erkeklerde ise uzun süre tedavi edilemeyen siğillerin üzerinde kanser gelişebilir.

34549_4.jpg

Kaşıntı ve sulanma
Başlangıçta deri renginde veya kahverengi kabartılar şeklinde genel olarak şikayete neden olmazken, bazen kaşıntı ve hafif sulantıyla kendini kesin eder. HPV (Human Papilloma Virüs)’nin 100’e yakın tipinden bazıları genital siğil oluşturuyor.

34549_1.jpg

Cinsel temas
En sık olarak müşteri 6 ve müşteri 11, bu duruma niçin oluyor. Rahatsızlık kişiden kişiye cinsel temasla bulaşıyor. Ardından bulgular birkaç ay veya birkaç yıl daha sonra ortaya çıkabilir. Bu sürede kişi taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Çare edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir.

34549_2.jpg

Erken teşhis ve çare
Tüm hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerin tedavisinde de erken teşhis ve çare son derece önemli. Ayrıca bayan keza de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve çabucak yayılan yapıda. Dolayısıyla ilk olarak bir iki tane olan siğil sayısı kısa vakit içinde fazla daha fazla sayılara ulaşabiliyor.

34549_3.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.