• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sıcak nedeniyle vücudunuzda ödem oluşuyorsa böyle kurtulun…

Sıcak nedeniyle vücudunuzda ödem oluşuyorsa böyle kurtulun…
  • 1 Star

YAZIN BÜYÜYEN OMURGA AĞRILARINI DURDURMAK İÇİN BOL BOL YÜZÜN

Yaz aylarında omurga rahatsızlıklarında büyüme gözleniyor. Özellikle sıcak havanın tetiklediği ödem şikayetleri, deniz veya havuzda oluşan kramplar ve bilinçsiz klima kullanımı sonucunda çoğalan adale ağrıları yaşamı çekilmez ülkü getirebiliyor. Kas – iskelet sistemini korumanın yolu ise ahenkli egzersiz yapmaktan geçiyor.

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, adale ve iskelet sistemi ağrılarına karşısında yaz döneminde yapılabilecek egzersizler hakkında data verdi.

Sıcak havalarda ödem şikayetleri artıyor

Sıcak havalarda vücudun büyüyen değişken ihtiyacı, fazla terleme ve damarlarda sıcağın etkisi ile oluşan genişleme özellikle yer çekiminin etkisi ile vücudun yelken direği kısımlarında şişkinlik yani ödem oluşmasına niçin olur.

Özellikle; uzun süre bilgisayar kullanan, masa başı meslek yapan, az hareket eden tüm gün ayakta kalan ya da bütün gün oturan kişiler tehlike altındadır. Fakat bütün bunların yanı sıra kalp damar ve böbrek hastalıklarının da ödem şikayetlerini tetiklediği unutulmamalı, mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmelidir.

Sıcak nedeniyle vücudunuzda ödem oluşuyorsa…

· Ayaklar ve eller, bir zaman yürek seviyesinden yukarıda tutulmalıdır.

· Soğuk başvuru formu yapılmalı; soğuk su doymuş bir kovanın içinde el ya da ayaklar 10 dakika bekletilmelidir.

· Üçgenin Taban Olmayan Kenarı uçlarından bileğe içten hafif masaj uygulaması yardımsever olabilir.

· Uzun zaman ayakta kalmak gerekiyorsa sık sık parmak uçlarına yükselip alçalma yardımcı olacaktır.

· Elleri sıkılıp 20’ye dek sayılmalı, peşinde parmaklar açılıp kapanmalıdır.

· Elleri kurular gibi parmak araları sıvazlanmalı ve bu hareket takriben 10-15 defa tekrarlanmalıdır.

· El parmak uçlarından el bileğine dürüst sıvazlanarak masaj yapılmalıdır.

Deniz veya havuzda oluşan kas krampları için…

Kas krampları; kalsiyum, potasyum, magnezyum eksikliği, ısı değişimi, akışkan kaybı ve kasların daha önce alışkın olmadıkları bir yüke maruz kalmaları sonucu oluşur. Düzenli egzersizler, özellikle esneme sağlayan hareketler krampları azaltır.

Yüzme öncesinde ve sonrasında bol bol su içmek, bilhassa kalsiyum ve magnezyum miktarı yüksek, mineral zengini doğal suları harcamak krampları önler. Krampların tekrarlandığı kaslara gece yatmadan evvel sıcak dilekçe da yapılabilir.

Deniz ya da havuzda kramp girerse sakin olup, kıyıya içten sırtüstü ağır ağır yüzülmelidir. Kıyıya ulaşınca kramp girilen yer yavaş yavaş ovularak gerilmeye ve eski haline getirilmeye çalışılır.

Klima, kas tutulmaları ve ağrılara yol açabilir

Klima, özellikle boyun, sırt, bel bölgesinde adale tutulmaları ve buna yan ağrılara niçin olabilir. Bel ya da boyun tutulduğunda o bölgeye sıcak başvuru formu yapılması gerekir.

Tutulan bölgeye yapılacak hafif bir rahatlatıcı masaj da kasların açılmasına, dolayısıyla ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Bilhassa bel ve sırt tutulmalarında yaz aylarında sırt üstü yüzmek iyi bir spordur.

Bunun yanında sırt kaslarını güçlendirme egzersizleri, mobilizasyon ve germe egzersizleri de yapılmalıdır. Keza bu amaçla dışarıda yapılan pilates egzersizleri de uygundur.

Içten alıştırma yapmanın altın kuralları

· dıştan spor yapılacağı vakit sabah erken veya akşam geç saatlerde sıcaklığın yüksek olmadığı zamanlar seçim edilmelidir.

· Günün büyük kısmında hava sıcaklığı pozitif olacağından havalandırması iyi yapılmış, kapalı spor merkezlerine gidilmelidir.

· Gevşeme ve solunum egzersizleri ihmal edilmemelidir.

· Egzersizler yemeklerden en az 1,5 saat sonradan planlanmalıdır.

· Alıştırma öncesinde ve sonrasında oluşacak istikrarsız kayıplarını durdurmak için bol su tüketilmelidir.

· Egzersizler mümkünse haftanın 6 günü, süresi en az 30 dakika olacak şekilde yapılmalıdır.

· Hava sıcaklığının ve nemin yüksek olduğu saatlerde yürüme, koşma, bisiklet türü egzersizlerden kaçınılmalıdır.