• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sıcaklar yüzünden kilo almayı engellemenin formülü!

Sıcaklar yüzünden kilo almayı engellemenin formülü!
  • 1 Star
Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, sıcaklarda gıda alışkanlıklarının nasıl şekillenmesi gerektiğini anlattı.

Tuza dikkat!

Tadına bakmadan tuz atmayın. Gerçekte mümkünse tükettiğiniz yemeklere hiç tuz atmayın. Bilhassa yemekleri siz hazırlamıyorsanız, okul veya işyerindeyseniz zaten yemeğin reçetesine göre açıklanmış tedarik tuz eklenmektedir. bundan başka siz tuz ekleyerek sıvı ihtiyacınızı daha da arttırmayın. Hazır satın aldığınız besinlerde de bolca tuz bulunabiliyor.

34417_8.jpg

Mineral kaybınızı yerine koyun!

“Yazın en sıcak ve en bunaltıcı günlerini yaşıyoruz. Ferahlatıcı besinler ve istikrarsız tüketimi ile az da olsa kendinizi gevşemiş hissedebilirsiniz. Özellikle terleme durumunuz var ise mineral suyu tüketerek mineral kaybınızı yerine koyabilirsiniz. Başta su almak üzere taze sebze ve meyveler de ferahlatıcı tesir yapabilir.

34417_1.jpg

Saat başı 1 bardak su tüketin!

Gün içerisinde buharlaşma ve terlemeye alt olarak akıcı kaybımız özellikle bugünlerde hat safhada. Bu yüzden günde en düşük 1,5-2 litre su tüketimi olmalı. Su dışarıda farklı alanlara yönlendirilmiş limonata, asitli ya da soğuk kahve gibi içecekler günde azami 2 bardak tüketilmeli. Değişken tüketeyim derken yazı kilo alarak kapatmayın. Yalnızca su içerek günü geçirebiliyorsanız ne güzel.

34417_2.jpg

Şekersiz nehir-kahve tercih edin!

Çeşitlendirmek için suyun içerisine eklemeler yapabilirsiniz veya bitki çaylarınızı soğuk tüketebilirsiniz. Kahve alışkanlığınız var ise soğuk kahve tercih edebilirsiniz. Hazırlanmış soğuk kahvelerde bolca şeker eklemesi olabiliyor bu yüzden şekersiz ve az yağlı sütten yapılmış kahve tercih edebilirsiniz.

34417_3.jpg

Hamur tatlıları yerine 2 top sade dondurma!

Enerjisi yüksek olan besinler çoğunlukla bolca karbonhidrat veya yağ içeriyor. Hamur tatlıları ikisini birdenbire içerdiğinden kan şekeri dengesini bozabilir, havanın da sıcak olması sebebiyle yorgunluğa niçin olabilir. Bunun yerine dondurma tercih edebilirsiniz. Bol kalori içeriğinden paketli dondurmalardan uzak durmanızda üstünlük var. Günde tüketeceğiniz 2 top sade dondurma size kilo etkilenmez ve serinlemenize muavin olur.”

34417_4.jpg

Kızartmalardan uzak durun!

Yaz aylarının vazgeçilmez sebzeleri patlıcan, kabak ve biber genelde kızartma olarak tüketiliyor. Fakat kızartma işleminde zaten birçok vitamin kaybı oluyor diğer taraftan üzerine tüketilen yağın ağırlığı ile sıcaktan daha pozitif etkilenebilirsiniz. Bu yüzden pişirme tekniklerinde fırında, ızgara ya da haşlama seçim edin.

34417_5.jpg

Her öğünde mutlaka ama mutlaka salata tüketmelisiniz. Ferahlamanın en iyi yolu taze sebze tüketiminden geçiyor. Özellikle nane vücutta serinleme etkisi yaptığından salatalarınıza veya suyunuza ekleyebilirsiniz. Ve de su oranı en yüksek olan sebzelerden salatalık kurtarıcınız olabilir. Ayrıca serinlemenizi keza de istikrarsız ihtiyacınızın bir kısmını karşılamanızı sağlar bunun yanında tok tutar ve kalori içeriği çok düşüktür.

34417_6.jpg

Hızlı hazırlanan besinlerden uzakta durun!

Bu yüzden paketli besinlerden (bisküvi, kraker, hazırlanmış pizzalar vb) ve özellikle de fast food yiyeceklerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın. Fast food tarzı süratli hazırlanan besinler genellikle da hayatınızdan çıkarmanız gereken besinler arasında. Fakat bu dönemde hiç tüketmemenizde üstünlük var.

34417_7.jpg