• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Smear testi ne sıklıkla yapılmalı kadın hastalıklarından korunmak için…

Smear testi ne sıklıkla yapılmalı kadın hastalıklarından korunmak için...
  • 1 Star

Bilhassa riskli kadınsal hastalıkların erken teşhisi için smear testi yapılması şart! Peki kadınsal hastalıkların önlemek için smear testi ne sıklıkla yapılmalı? Kadınlar aralarında çoğunlukla konuşulan sorunun cevabını Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu smear testi hakkında bilgilendirdi.

RİSKİ HASTALIKLARIN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN SMEAR TESTİ…

Popsmear testinin normalde 25 yaşın üzerindeki ya da ilk ilişkisinden itibaren 1 yıl ve üzeri geçmiş kadınlarda senede bir kere yapılması uygundur. Yakın zamana kadarki bilgimiz de buydu, açık konuşmak gerekirse. Halen daha yaptığımız rutin başvuru bu. Ama biz popsmear testinin yanında çok uzun zamandır HPV virüs taramasını da ekledik. Bu HPV virüsü rahim ağzı kanseri yapan bir virüs olduğu için hastada bunun olup olmadığını bakıyoruz.

Varsa da düşük ya da yüksek risk tipi taşıyıp taşımadığına bakarak sinir sıklığını belirliyoruz. Eskiden her hastaya rutin, takvim bakılırken acilen HPV virüsünün yüksek tehlikeli tiplerinden birine sahipse altı ayda bir, eğer oysa bu virüse hiç sahip olmamışsa 3 yılda bir popsmear yapılmasını yerinde görüyoruz. Fakat HPV virüsü var lakin düşük riski varsa yıllık rutin kontrole devam ediyoruz.