• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şok diyet listeleri nasıl uygulanmalıdır

Şok diyet listeleri nasıl uygulanmalıdır
  • 1 Star

Özellikle internet ortamından kolaylıkla ulaşılabilen; her yaş, cinsiyet ve kilodaki bireyin uyguladığı şok diyet listelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu listelerin ortak özelliği kalorilerinin çok düşük olması ve herkesin uygulayabileceği genel bir beslenme düzeninin yer almasıdır. 10-20 gün süre boyunca uygulanan diyet listeleri bırakıldıktan ve normal beslenme düzenine geçildikten sonra verilen bu kiloların hızla geri alındığı; sonrasında tekrar kilo kaybı gerçekleşmesinin ise daha zor olduğu en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilen şok diyet listelerinin çoğunlukla sıvı kaybı sağladığı görülür. Yağ kaybının gerçekleşmesi daha zordur.

Hızlı kilo verdiren listeleri uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Şok diyetlere başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

– Özellikle diyabet hastaları, gebe veya emziren kadınlar, böbrek rahatsızlıkları bulunan bireyler, hipertansiyon veya anemi hastaları şok diyetlerden uzak durmalıdır.

– Hiçbir sağlık problemi bulunmayan bireyler metabolizmalarını değiştirmek için dönem dönem şok diyetlere başvurabilir.

– Eğer diyet sürecinde kilo kaybı durduysa ve metabolizma yavaşladıysa kısa süreli şok diyetler uygulanalabilir.

– Kansızlık, yorgunluk ve halsizlik hali, baş ağrısı gibi şikayetlerin yaşanmaması için şok diyet listesinin çok düşük kalorili olmamasına, kişinin sağlık ve fiziksel bilgilerine uygun hazırlanmasına ve uygulanılacak gün sayısına dikkat edilmesi gerekir.

– Detoks listelerinin 2-3 gün; diğer şok diyetlerin maksimum 5-7 gün uygulanması yeterli olur. Sonrasında normal beslenme düzenine geri dönülmelidir ve verilen kiloların geri alınmaması sağlanmalıdır.

– Normal beslenme düzenine geçildiğinden de kilo artışının olmaması için tüketilen besinlere aynı şekilde özen göstermeye dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

“Diyet listelerinin doğru sonuç vermesi için kişiye özgü hazırlanması ve gerekli besin değerlerini içermesi önemlidir.”

Ayşe Tuğba Şengel

özel içeriğidir.