• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Titiz ev kadınları dikkat!

Titiz ev kadınları dikkat!
  • 1 Star
Araştırmalara tarafından, dermatolojik hastaların yüzde 15 ile 25’i egzamadan davacı. Erkeklerde daha sık görülüyor, oysa titiz konut kadınları da tehlike grupları aralarında.

Aşırı dikkatli kadınlar uyarı!
Egzama genelde bebeklerde, alerjik kişilerde, stresli kişilerde, tedbirli olan ve temizliğe fazla düşkün kişilerde ya da belli meslek gruplarında (inşaat işçisi, kuaför gibi) daha sık görülebilir.
Ev kadınları ve bir takım iş gruplarında eller daha sık tutulum gösterir.
Egzamayı tetikleyici faktörler; alerjiye yatkın kişilerde bağlantı edilen temizleme ürünleri, kozmetikler, kişinin alerji gösterdiği bir maddeyle teması (nikel, temizlik maddesi, boya maddeleri vb.), terleme, havanın soğuması ve derinin kuruması, yediği içtiği gıdalar, vücutta bir enfeksiyon varlığı ve sigara alışkanlığı olabilir.

34466_5.jpg

Egzama türleri
Bazı egzama türleri içsel sebeplerle, bazıları da dışsal nedenlerle oluşabiliyor. İçsel olan egzama türleri; seboreik egzama ve atopik egzamadır. Dışsal sebepli egzama türleri ise; alerjik tema egzaması, tahriş egzaması ve güneşe bağlı fotokontakt egzaması. Türlerin bazıları kişilerde kronik egzama olarak görülmektedir. Çocuklarda daha fazla atopik egzama karşımıza çıkıyor.

34466_1.jpg

Egzama neden oluyor?
Günümüzde halen egzamanın oluşma sebebinin kesinkes bilinmediğini bildirmek olası. Oysa bu hastalığı tetikleyen bir takım faktörler bulunuyor. Kullanılan ilaçlar, cilde temas eden temizleme maddelerinin içindeki kimyasallar ya da kozmetik ürünleri, egzama nedeni olabilir. Egzamanın diğer bir nedeni de mikroorganizmalar.

34466_2.jpg

Egzamanın belirtileri
Egzama belirtileri arasında; dokuda kızarıklık, şiddetli kaşıntı, deride pullanma, kabuklanma, kepeklenme, kabarcık ve doku çatlaklarından gelen akıntı gibi bulgular sayılabilir. Her bulgu bir safha olarak görülebileceği gibi, bu bulgulardan birinin belirginliğiyle de hastalığın seyri devam edebilir. Akut egzamalarda daha fazla kaşıntı ve akış görülüyor, kronik egzamalarda ise şiddetli kaşıntı, kabarcık oluşumu ve pullanma. Kaşıntının gerisinde, çevresi kabarcıklı oval şekillerin görülmesi de muhtemeldir. Bu belirtiler vücudun her bölgesinde görülebilir.

34466_3.jpg

Tedavi edilebilir mi?
Akut egzamanın ilaçla tedavisi olası. Haricen kullanılabilecek kremler veya oral yöntemle alınabilecek kapsüller akut egzamanın tedavisinde kullanılır. Kronik egzamaların ise tetikleyici etkenleri bastırılarak dönemsel iyileşmeler sağlanabilir. Kronik egzama hastaları, egzamayı tetikleyici faktörlerden olan stres ve uykusuzluktan uzak durmalıdır. Kimyasal hiçbir maddenin cilde temas etmemesi gerekir. Özellikle temizlik maddesi, sabun ve parfümler egzamalı bölgenin zarar görmesine sebep olacaktır. Asit özelliği pozitif olan sebze ve meyvelerin (bilhassa limon ve domates) egzamalı bölgeye temas etmemesi de manâlı. Egzama belirtileri görüldüğü takdirde tedavi sürecini açmak üzere bir bilirkişi dermatologa başvurmalı. Tedavi yöntemleri ayrı olsa da bütün egzamalar için derinin bozulmuş yapısını düzeltmek amaçlanır.

34466_4.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.