• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Topuklu ayakkabı bu sendroma yol açıyor!

Topuklu ayakkabı bu sendroma yol açıyor!
  • 1 Star

“Ne onunla ne onsuz…” Kadınların topuklu ayakkabıyla ilişkisini tek nefeste anlatan en iyi laf kuşkusuz budur. Yüzyıllardan bu güne kadının artarak aralıksız topuklu pabuç sevdası, estetik avantajların yanı sıra o kadar çok afiyet sorununu da beraberinde getiriyor. Bu sorunlardan biri ayak bileği kilitlenmesi.

Uzun süre giyilen topuklu ayakkabıların ayak bileği sıkışmasına neden olduğunu söyleyen ve hastalığın çoğu süre bel fıtığıyla karıştırıldığını söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, tıpta Tarsal Tunel Sendromu diye aşina bacak bileği sıkışması sorunuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı bileğimizin iç kısmındaki kemiğin ardındaki tıpkı el bileğinde olduğu gibi sinir ve ayak başparmağının bükülmesini karşılayan tendonların geçtiği tunel bulunur. Bu tunelin içinden geçen sinir dağıtılmış nedenlerden dolayı sıkışabilir.

Tunelin içinden geçen sinirlerde oluşabilen herhangi bir iletim bozukluğu Tarsal Tunel Sendromuna yol açar, birey ayağını hareket ettiremez. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda bu hastalığa sık yüz yüze gelmek mümkün.

BEL FITIĞIYLA KARIŞIYOR

Hastalık verdiği belirtiler nedeniyle en çok bel fıtığı ile karıştırılıyor. Şikayetler belde oluşan sinir kökü basılarının oluşturduğu belirtiler ile neredeyse benzer.

Hastalar çoğunlukla but parmaklarında, topukta, ayak tabanında, etap bileğinde sancı, yanma ve baldıra yayılan sızı şikayetiyle geliyor. Yaşanan sancı kişileri gece uykudan uyandırabilecek dek şiddetli olabiliyor.

Hastalarımız genellikle bize belinde bir sorun olduğunu düşündüğü için geliyor. Keza, topuk dikeni, plantar fasciitis gibi hastalıklarla da karıştırılabiliniyor. böylece bu belirtilerde dürüst teşhisi koyabilmek için iyi bir fizik muayene ve EMG tetkiki gerekiyor.

ŞEKER HASTALARINDA SIK GÖRÜLÜYOR

Tarsal tünel sendromu 40-70 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülüyor. Diyabet (şeker) hastalarında görülme sıklığı ise daha fazladır. Çünkü diyabet, asap iletiminde bozulmaya yol açan bir hastalıktır.

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı bileğinde oluşan burkulmalara ve diğer travmalara tabi tendon üzerinde oluşan ödem ya da enflamasyon hastalığın tetiklenmesine niçin olabiliyor.

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı bilek kırıkları sonucu oluşan kemik deformiteleri de Tarsal Tuneli tetikleyebilir. Düz taban olan, etap bileğini artı kullanan, pozitif ayakta duran kişilerde tehlike altındadır. Uzun yol şoförlerinde, garsonlarda, ev işi yapan kişilerde de daha sık görülmektedir. Alt kilo fazlalığı da hastalığı tetiklemektedir.

BELIRLENMIŞ TANI İÇİN EMG ŞART

Biz hastalığı ortaya sevideyken yakaladığımızda ilaç tedavisi ve Fizik Tedavi öneriyoruz. İstirahat bandajları, ayağın yukarıda tutulması, asap iletimini düzenleyen ilaçlar tedavimizi kolaylaştırmaktadır. Genelde hastalarımız diğer tanılar ile hap kullanmaya başlamış oluyorlar.

bu nedenle hastanın fizik muayenesinin ayrıntılı bir şekilde yapılıp, öteki hastalıklardan ayırımın iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tarsal tünel sendromu göz ardı edilmemelidir. Kesin teşhis için EMG çekilmesi önemli.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.