• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uçakta yaşanan kulak tıkanıklığına en etkili yöntem

Uçakta yaşanan kulak tıkanıklığına en etkili yöntem
  • 1 Star

Yaz tatiline gidiş ve dönüşte havayolu ile ulaşım, kulak sağlığı için bazı riskleri de beraberinde getirebiliyor. Özellikle uçağın iniş ve kalkışı esnasında kulaklarda hissedilen sızı, bazen yolculuğun, ara sıra bütün tatilin kötü geçmesine niçin olabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, uçak seyahatleri esnasında uygulanacak birkaç minik yöntemle daha konforlu bir şekilde seyahat edilebileceğini belirterek bu konuda uyarı edilmesi gerekenler hakkında veri verdi.

Basınç en fazla kulakta hissedilir

Jurnal hayatta hissedilen açık hava basıncı ile yüksek rakımlara çıkıldığında hissedilen basınç arasında ayrım bulunmaktadır. Uçak yolculuklarında, yüksek noktalara çok hızlı bir yükseliş gerçekleştiği için, beden bu basınç farkına uyum sağlamakta güçlük çekebilmektedir.

Yaşanılan basınç farkı, vücudun bambaşka bölgelerinde de hissedilmekle birlikte, en bariz etki kulaklarda ortaya çıkmaktadır. Orta kulak, geniz boşluğuna bir tünel ile açılmakta ve kulak zarının dış tarafındaki basınçla, iç tarafındaki basıncı dengede tutmaya çalışmaktadır.

Uçak seyahatlerinde, çoğunlukla kulak içi basınç düşük kalır ve kulak zarı derinlemesine paraşüt gibi bunalım yapabilmektedir. Kulak zarındaki itilme çekilme artı olduğu zamanlarda, tıkanma hissinin yanı sıra sancı ve acı da hissedilmektedir.

Sızısız uçuş için burun sağlığı kayda değer

Uçak seyahatlerinde bulunulan boy, iniş ve kalkış hızı ile kabin basıncını dengeleyen cihazların akıcı çalışması, hissedilen basınç açısından önemlidir.

bununla beraber seyahat yapan kişinin sağlık durumu da hissedilen basınçta faktör olmaktadır. Grip, nezle, sinüzit, solunum yollarındaki enfeksiyon gibi nedenlerle burun tıkalıysa kulaklarda, basınç ve ağrı daha artı hissedilebilmektedir. Kulakta hissedilen sancı ve basınç bilinenin aksine, burnun gerektiği gibi çalışamamasından kaynaklanmaktadır.

Burnun akıcı nefes alamadığı durumlarda, geniz ve orta kulak boşluğuna tatmin edici hava aktarılamamakta, hava azlığı nedeniyle de basınç değişimine uyum daha geç olmaktadır.

Gezi çekilmez ülkü gelebilir

Kulak burun boğaz hastalıklarına yatkınlığı olan şahısların uçak seyahatlerinde daha özenli olması gerekmektedir.

Seyahate çıkılacak günler içinde burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, ses kısıklığı, boğaz ağrısı gibi şikayetleri bulunanların, kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmesi, gerekirse seyahatini ertelemesi faydalı olmaktadır.

Seyahat öncesi belirtiler çok şiddetli olmasa bile, hissedilen ağrı ve acılardan dolayı gezi ara sıra işkenceye dönüşebilmektedir.

En etkili usul su içmek

Ortakulak sistemine hava akışını sağlayan yapılar yutkunma hareketiyle beslenmektedir. Bilhassa kalkış ve iniş sırasında minik yudumlarla su veya ılık sıvı harcamak yutkunma hareketini sağlamaktadır.

Sakız yardımsever ama ağızda balon gibi şişirmek zararlı

Kulaklardaki tıkanma hissiyle oluşan ağrıyı eksilmek için, yutkunmayla birlikte çene hareketlerini de etkinleştiren, sakız çiğnemek yararlı olmaktadır.

Sakız çiğnemek ağrının ve tıkanıklık hissinin giderilmesinde ne kadar faydalıysa, sakızı balon biçiminde şişirmek de benzer derecede sakıncalı olabilmektedir.

Sakız çiğnemekle edinilen fayda, balon şişirmekle dezavantaja dönüşmektedir.

Valsalva manevrasına uyarı

Ağzın ve burnun kapatılıp kulaklara hava basıncı gönderilmesi olarak bilinen “Valsalva Manevrası” son tedavi olarak kullanılmalıdır.

Bu hareketi içten yapabilmenin yanında, yeteri dek edebilmek de önemlidir. Hatalı yapıldığı durumlarda beğenilmeyen sonuçlar da gözükebilmektedir.

Uçuş sırasında bebeğinizi emzirin

Bebeklerin uçak yolculukları boyunca aralıksız ağlamalarının altında benzer nedenler bulunmaktadır.

Bebek, anne sütü içiyorsa emzirmek faydalı olmaktadır. Azıcık daha büyük çocuklarda ise yetişkinlerin kullandığı su içmek ve sakız çiğnemek gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

Kullanılacak damlalarla, burnu açık ve gizli nefes alabilecek ülkü getirmenin de faydalı olduğu bilinmektedir.

Dinmeyen kulak ağrıları için uzmana başvurun

Uçak yolculuğu bittikten sonra hissedilen ağrılar genelde birkaç saat içinde sonlanmaktadır. 10-12 saat dinmeyen ağrıları ciddiye elde etmek gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda bir kulak burun boğaz uzmanına görünmek, ilerde doğacak daha büyük sıkıntıların önlemek açısından önemlidir. Uçak seyahatlerinde meydana gelen tıkanıklıklar ve ağrılar çok sık olmamakla birlikte kalıcı hasarlar da bırakabilmektedir.

Daimi hasarların olduğu durumlarda, adeta ayrıcalıksız kulak burun boğaz yapısında geçmişe dayalı bir sorun bulunmaktadır.