• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Utangaçlığa iyi geliyor!

Utangaçlığa iyi geliyor!
  • 1 Star

Bilim adamları yoğurt ve turşu gibi besinlerin sırık boyutlardaki mahçupluk ve diğer sosyal fobilerin üstesinden gelmeye asistan olduğunu iddia ediyor.

ABD’nin Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, içinde yardımsever bakteriler yer alan probiyotik besinler, bağırsak florasını değiştirerek insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler meydana getiriyor. Bilim insanları, bu nesil besinleri tüketmeyenlerde diğerlerine oranla daha artı sosyal fobi ve utangaçlık görüldüğünü kaydetti. 

Nasıl araştırıldı?

Psychiatry Research isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırmada katılımcılara bir dizi soru soruldu. Son 30 günde tükettikleri besinler belirlendi. Yoğurt, soya sütü, turşu, lahana turşusu ve bitter çikolata gibi besinler dikkate alındı. Ayrıca insanların egzersiz yapma alışkanlıkları da incelendi. Bu besinleri tüketenler ile hayvanlar üstünde yapılan ölçümlerde ise GABA denilen bir nörotransmitterların daha yüksek olduğu belirlendi.

İlaçtaki etmen madde saptandı

GABA, anti anksiyete ilaçlarında yer alan benzodiazepine ve diazepam etmen maddesi ile aynı bir etki yapan asap taşıyıcı. Kaygı ve endişe bozukluklarının tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesi ile deneysel besinlerin Bağırsaklar bilim dünyası kadar ikinci beyin olarak da adlandırılıyor.

 Sosyal anksiyete

 Sosyal fobi olarak da tanıdık sosyal anksiyete toplum içine çıkarken yaşanan gerginlik, sosyal ortamlarda bulunmaktan korkmak anlamına geliyor ve en sık görülen anksiyete (üzüntü, kaygı) bozuklukları arasında. Sosyal anksiyetesi olan millet her gün görüşme, grup önü konuşması veya telefon konuşması gibi kolay sosyal irtibat kurma esnasında gerilim ve güçlük yaşar.