• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uzmanlar bir pakette 20 sigara olması tesadüf değil diyor!

Uzmanlar bir pakette 20 sigara olması tesadüf değil diyor!
  • 1 Star

Tütünün sigara şeklinde içimi, nikotini beyindeki reseptörlere çabuk ulaştırıyor böylece de sigara bağımlılığı kolay başlıyor. Uzmanlar, bağımlılığın tedavisinin başlamaya oranla daha şiddet olduğunu açıklama ederken, bir pakette 20 sigara olmasının ise tesadüf olmadığını belirtiyor. Uzun sigara ile kısa sigara aralarında keyiflendirici tesir açısından da bir fark değil!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Azer Bağırov, bilimsel verilere kadar genel popülasyonun %20’sinin sigara içtiğini belirterek herhangi bir psikiyatrik rahatsızlık tanısı alanlarda sigara kullanımı ve bağımlılığının genel topluma oranla yüksek olduğunu söyledi. Dr. Bağırov, şöyle konuştu:

Psikiyatrik çare görenlerde sigara tatbik oranı yüksek!
 

“Sigara kullanımı psikiyatrik hastalığı olan popülasyonda %40-50’lere ulaşıyor. Uyarı eksikliği ve hiperaktivite, şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı bölge hastalarda ise sigarakullanımı %60-85 oranındadır. Herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı alanlarda sigarakullanımı ve bağımlılığının genel topluma tarafından keskin yüksek olduğu aşikârdır. Fakat psikiyatri polikliniklerine başvuran hastalarda sigara kullanımı detaylı sorgulanıp kayıt altına alınmıyor. Sigara kullanıcılarının yalnızca %10’u sigarayı vazgeçmek için tedavi önerisi aldıklarını ifade etmektedir. Bu düşük oran genel tıp ve psikiyatri pratiğinde sigarakullanımının izafi olarak dikkatsizlik edildiğine dikkat çekici ediyor.”

Nikotin beyin ödül merkezindeki reseptörlere ilk elden bağlanıyor

Tütünün sigara şeklinde içiminin nikotini beyindeki reseptörlere çabuk ulaştırdığını belirten Dr. Bağırov, “Ne eyvah oysa nikotini bu şekilde alma beyindeki ödül sistemi üzerindeki etkileri dolayısıyla nikotin bağımlılığı riskini arttırmaktadır. Nikotin beyin ödül sistemindeki nikotinik kolinerjik reseptörlere ilk elden bağlanarak keyif verici etkisini göstermektedir.” diye konuştu.

Sigara bağımlıları 45 dakikada bir sigara istiyor

Beyindeki nikotin reseptörlerinin nikotinle doyurulması halinde daha pozitif nikotin alımının keyif verici tesir yapmadığını bildiren Dr. Azer Bağırov, bu nedenle bağımlıların genel olarak 45 dakika arayla sigara içtiğine uyarı çekti. Dr. Bağırov, şunları söyledi:

“Dinlenme halindeki nikotin reseptörleri nikotine fazla duyarlıdır. Sigara dumanıyla alınan nikotin bu reseptörlere birleştikten sonradan bundan böyle nikotine karşı duyarsız ışık halkası gelirler. Eğer ödül sistemindeki nikotin reseptörlerinin hepsi nikotinle doyurulmuşsa daha fazla nikotin alımı keyif verici etki yapmaz. Bir dal sigara içimi sırasında alınan nikotin ödül sistemindeki bütün nikotin reseptörlerini yüklenmek için yeterlidir. bu nedenle sigara dalı standart boydadır.

Bir pakette neden 20 sigara var?

Diğer deyişle daha uzun sigara dalı daha fazla keyiflendirici tesir gösteremiyor. Kişinin sigaradan her yerde şımartma alabilmesi için belirli bir vakit geçmesi gerekiyor. Merak edilen soru: Nikotin reseptörlerinin her tarafta duyarlı ayla gelmesi için ne dek zaman geçmesi gerekiyor? Bu süre ortalama 45 dakikadır. Bakıldığında 1 paket/gün sigara kullanan kişi ortalama 16 saat kurnaz kalıyorsa 45 dakikada bir sigara kullanırsa toplam 20 sigarayaihtiyaç duyacaktır. Muhtemelen sigara paketlerinde 20 sigara olmasının nedeni de budur.

Bu şekilde sigara bağımlısı beynindeki nikotin reseptörlerini gün boyunca aralıksız nikotine doymuş ve duyarsızlaşmış ayla getirerek sigara ricası (aşerme) yaşamıyor. Ancak kroniksigara kullanımı devam ettikçe beyindeki nikotin reseptör sayısında büyüme oluyor ve sigarakullanıcısı aşerme yaşamamak için doz arttırma ihtiyacı duymaya başlıyor.”

1 ay sonunda tiryakilik başlıyor

Nikotin bağımlılığının tedavisinin kolay olmadığını gösteren Dr. Azer Bağırov, “Nikotin bağımlılığının birincil sigarayla başladığı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle gösterilmiştir. 1 ay süreyle kronik başvuru formu olduktan daha sonra sigara içimi durdurulduğunda aşerme belirtileri başlar. Moleküler akıl doğru vazgeçme sonrasında özlem ömür boyu devam eder, ama şiddeti gitgide artarak azalan akım gösterir. Toplum bazlı çalışmalarda sigara içicilerinin 2/3’nün sigarayı bırakmayı istedikleri, 1/3’nün vazgeçme girişiminde bulundukları ve sadece %2-3’nün başarılı olduğu gösterilmiştir.” dedi.

Tedavide de nikotin kullanılıyor

Nikotin bağımlılığının tedavisinde psikoterapi ve psikofarmakolojik yöntemlerin etkin olduğunu gösteren Dr. Bağırov, tedavide nikotin kullanıldığını belirterek şunları söyledi:

“Nikotin bağımlılığının tedavisinde etkili olduğu gösterilen psikofarmakolojik ajanların başında nikotinin kendisi var, nikotin sakızı, nazal sprey ya da cilde yapıştırılan nikotin bantları mevcuttur. Nikotin reseptörleri üzerinden tesir gösteren (parsiyel agonist) vareniklin etmen maddeli psikofarmakolojik ajan nikotin bağımlılığında %30-40 oranlarında etkili olduğu gösterilmiştir. Nikotin bağımlılığının tedavisinde kullanılan ve kısmen etkin olduğu gösterilen öteki farmakolojik ajanlara bupropion, antidepresan ilaçlar ve bir opiat antagonisti olan naltrekson gösterilebilir. Nikotin bağımlılığının tedavisinde yeni yaklaşımlardan olan nikotin vaksinleri daha araştırma aşamasındadır.”