• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Üzüm çekirdeğinin inanılmaz yararları!

Üzüm çekirdeğinin inanılmaz yararları!
  • 1 Star
Üzümün kendisi de, çekirdeği de sağlığa epeyce faydalı. Bu konuda o kadar çok araştırma yayınlandı. İşte o çalışmalar ışığında üzüm ve çekirdeğinin sağlığa faydaları…

Şeker hastalarına ve perhiz yapanlara uyarı!
Üzümün glisemik indeksi yüksektir. Kan şekerini fazla çabuk yükseltir. Şeker hastası olanlar, kilo vermeye çalışanlar kontrollü ve sınırlı miktarlarda üzüm tüketmelidir.

34526_8.jpg

Üzüm çekirdeğinin varise etkisi
Hekim Masquelier ve meslektaşları, üzüm çekirdeğinin mirasçı üzerindeki etkisini doğrulayan dokuz deney yapmışlar. aynı zamanda çekirdek, göz kamaşması, gece körlüğü, maküler yozlaşma gibi göz sorunlarının; saman nezlesi, alerji ve burun kanamalarının tedavisinde de kullanılmış.

34526_1.jpg

Gözlere faydası
Fransa’da 100 deneysel üstünde yapılan iki öbür araştırmada 5 hafta boyunca günde 200 miligram üzüm çekirdeği verildi. Aydınlık ısılara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma durumunu artırdığı ortaya çıktığı görüldü. Başka testlerde üzüm çekirdeği ürünün, bilgisayar ekranı karşısında çalışmanın niçin olduğu göz gerilimi, miyop kişilerde retinanın işlevini ve duyarlılığını düzelttiği ortaya çıktı.

34526_2.jpg

Ağrılar üstünde etkisi
1995 yılında İtalya’da yapılan bir araştırmada 150 miligramlık üzüm çekirdeğinin ağrıyı, yanma karıncalanma hissini ve atardamarların şişme derecesini azaltmada, yaygın olarak kullanılan bir sancı kesiciden daha fazla etkili olduğu görüldü.

34526_3.jpg

Yüksek tansiyona yararlı
Üzüm çekirdeğinin tansiyonu düzenlemeye muavin olduğu belirtiliyor. Araştırmalara göre, yüksek tansiyonlu halk müziği cılız kılcal damarlara sahipler. Bu da onların kılcal damar kanaması geçirme ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma olasılıklarını artırıyor. Dr. Miklos Gabor’un araştırmasında, üzüm çekirdeğinin yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği görülüyor.

34526_4.jpg

Yaşlanma etkilerini azaltıyor
Üzüm çekirdeği damarları yenilediği için keza anti-aging etkisine sahip. Yenilenen damarlar yaşlılığı geciktiriyor. Bu Vesile Ile cildinizdeki yaşlanma belirtileri azalıyor. Ankara Üniversitesi Yiyecek Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Nevzat Bundan Böyle, Bilhassa sigara içen ve uyuşturucu kullanan insanların üzümü çekirdeklerini çiğneyerek ya da üzüm çekirdeğini yiyecek takviyesi olarak tüketmesinin büyük yük taşıdığını söylüyor.

34526_5.jpg

Üzüm çekirdeğinin cilde yararı
Çekirdek, tahvil dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel oluyor. Cildin elastik, yumuşak ve sürükleyici olmasını sağlıyor.

34526_6.jpg

Taze üzüm nasıl yenmeli?
Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Yiyecek Teknolojileri Bölümü kadar yapılan laboratuar çalışmalarında üzümün kabuğu, etli bölümü ve çekirdeği incelendi.
Birim Başkanı Mehmet Gülcü, “Tavsiyem, üzümün çekirdekleriyle tüketilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi. Hem gördük ama, özellikle kabuk bileşimi değerlendirildiğinde siyah üzüm çeşitleri, beyaz çeşitlere oranla zengin içeriğe sahip” diyor.

34526_7.jpg