• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vegan tarzı diyet yapanlar dikkat!

Vegan tarzı diyet yapanlar dikkat!
  • 1 Star

Vegan tarzı diyet yapanlar, laktoz intoleransı olanlar ve süt ürünlerini tüketemeyenler dikkat. Yeterli kalsiyum seviyesine sahip misiniz? Gecenin bir yarısı yatakta bacaklarınızda kasılma ve kramplar yaşıyorsanız, kalsiyum ya da D vitamini seviyeleriniz tatmin edici olmayabilir diyen Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, ileri yaşlarda ‘osteoporoz’ sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız yaz bitmeden yeterince kalsiyum ve D vitamini depolayın tavsiyesinde bulunuyor.

Bilim adamları son yıllarda yaptıkları çalışmalarda jurnal hayatımızda tatmin edici D vitamini almazsak ne gibi durumlarla karşılaşabileceğimizi araştırdılar ve önemli sonuçlara ulaştılar. ABD’de yapılan geniş çaplı bir çalışmada, kalsiyum ve D vitamini seviyelerinde düşme sonucunda osteomalazi ve osteoporoz gibi kemik eğriliği, kemik zayıflığı ve kemik erimesi hastalıkları ortaya çıkmadan fazla önce, kaslarda zayıflama ve kuvvetsizlik şikayetlerinin ön planda olduğu saptandı.

Yeniden benzer çalışmada, tatmin edici kalsiyum ve D vitamini seviyesi temin edildiğinde bacakların daha sağlıklı işlev görebildiği, daha az kramp yaşandığı gösterildi.

KANSER VE YÜKSEK KAN BASINCI, D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ İLE İLİŞKİLİ OLABİLİR

Son yıllarda D vitamininin adale ve iskelet sistemi açık havada başka önemli hastalıklarla da ilişkili olduğunu belirten çalışmalar yapıldığını vurgulayan Doç. Dr. İsmet Tamer, “D vitamini eksikliğinin yürek-damar sistemi hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), yüksek kan basinci, bir takım enfeksiyon hastalıkları ve hatta bazı kanser tipleri ile ilişkili olduğu, eğer D vitamini eksikliği yer alan bireylerde bu eksiklik uygun bir şekilde giderilebilirse bu hastalıklardan korunmanın mümkün olabileceği yönünde sonuçlara varılmıştır.

Keza hamileler ve emziren annelerin de keza kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için yeterli kalsiyum ve D vitamini almaları gerekmektedir”.

BACAKLARDAKİ KASILMA VE KRAMPLARIN SEBEBİ KALSİYUM VE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Eğer gecenin bir yarısı yatakta bacaklarınızda kasılma ve kramplar yaşıyorsanız, ola ki de kalsiyum veya D vitamini seviyeleriniz tatmin edici değildir.

Çünkü kalsiyum, kasların akıcı şekilde kasılması için çok zorunlu bir mineraldir ve kalsiyumun adale hücreleri tarafından uygun bir şekilde alınabilmesi için de tatmin edici miktarda D vitaminine gereksinim vardır.

ÇOCUKLARINIZI OSTEOPOROZDAN KALSİYUM VE D VİTAMİNİ İLE KORUYUN

Çocuklarınıza her gün bir bardak süt içirirken, tatmin edici kalsiyum alıp kemiklerini ve kaslarını yükseltmek isterken, kalsiyumun cisim tarafından emilebilmesi için D vitaminine ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz?

Herbalife Besin Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, erken çocukluk döneminden itibaren yeterli kalsiyum ve yanına yeterli D vitamini almadığınız takdirde kemiklerinizde incelme, zayıflama, hatta ileri yaşlarda “osteoporoz” gelişmesi sonucunda umulmadık kırıklarla karşılaşabilirsiniz uyarısında bulunuyor.

VEGAN TARZI PERHIZ YAPANLAR, SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMEYENLER DIKKAT!

Vegan tarzı perhiz yapanlar, laktoz intoleransı olan ve süt ürünlerini tüketemeyenler, yüksek miktarda sodyum ve protein tükettikleri için kalsiyum seviyelerini düşüren bireyler, uzun vakit kortizon tedavisi görmesi gereken kişiler ile osteoporoz (kemik erimesi) veya sindirim sisteminden kalsiyum emiliminin bozulduğu bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin tatmin edici kalsiyum düzeylerine sahip olabilmeleri için mutlaka tatmin edici kalsiyum taşıyan gıda desteklerinden faydalanmaları gerekiyor.

SAĞLAM KEMİKLER İÇİN D VİTAMİNİ YÖNÜNDEN VARLIKLI GIDALARI TÜKETİN

Doç. Dr. İsmet Tamer, ihtiyacımız olan D vitamini kaynakları ya sterol ve ergosterolden ultraviyole ışığı etkisiyle (D2 vitamini) veya güneş ışığı etkisi aşağıda cildimizde sentez edilerek (D3 vitamini) sağlandığını belirtti ve D vitamininden zengin gıdaları şöyle sıraladı: süt, yoğurt, peynir, portakal suyu, kahvaltılık gevrekler, somon, orkinos ve ringa gibi yağlı balıklar.

D VİTAMİNİ DÜZEYİNİZ DÜŞÜK İSE GIDA DESTEKLERİ KULLANIN

Öyle fazla gıda takviyesinde de D vitamini bulunduğunu söyleyen Herbalife Besin Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, “D vitamini düzeyinin düşük bulunduğu bireylerde ve osteoporoz, paratiroid bezi hastalığı gibi bir takım durumlarda özellikle yüksek doz kalsiyum ile beraber D vitamini taşıyan beslenme destekleri kullanılmalıdır” dedi.

MANÂLI UYARI

BU VESILEYLE minik bir hatırlatma: Çoğu multivitamin demir içerir ve kalsiyum destekleri bu demir ile etkileşebileceği için olası olduğunca farklı zamanda alınmalılar! Mesela multivitaminleri sabah kahvaltısı ile alıp kalsiyum desteğini akşama bırakabilirsiniz. Emrindeki kalsiyum preparatlarının formu da önemli!

Eğer kalsiyum karbonat içeriyorsa akşam yemeği ile alınması yerinde olurken, kalsiyum sitrat formunda olanları yatmaya yakın zamanda mide boşalmışken elde etmek emilimi artırır. D vitamini ile ilgili olarak da özellikle yağlı gıdalar içeren öğünde alınmalarının, barsaklardan emilimi %50’ye kadar artırabileceği saptama edilmiştir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.