• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vitamin ve mineral eksikliği kiloya neden oluyor?

Vitamin ve mineral eksikliği kiloya neden oluyor?
  • 1 Star
Vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksikliği fazla yeme isteğine yol açabilir ve kilolarınızın sebebi bu dengesizlik olabilir.

Omega-3 yağ asitleri seviyesi düşükse

Vücudumuzda omega-3 yağ asidi eksildiğinde canımız peynir çekebilir. Pastörize yumurta, sardalya, somon balığı ya da ton balığı iyi birer omega-3 kaynağı. Omega-3 eksikliğinde oldukça çok tüketilebilir.

35338_4.jpg

B vitamini eksikliği

B vitamini beslenmenin yanı sıra stresle savaşan vitamin. B1 ve B5 vitaminleri adrenalin bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. B6 ve B9 vitaminleri ise ruh halimizi düzenlemeye yardımcı oluyor ve kendimizi mutlu hissetmemizi karşılayan kayıtlı nörotransmitterlerin (beyin hormonları) inşasında ödev alıyor.

Eğer stres seviyemiz yükseldiyse bu vitaminler, daha hızlı kullanıyor vücudumuz. Eksikliklerinde ise daha fazla yemek yemek yenmesine yol açılır. Kafein, içki, rafine şekerler, doğum teftiş hapları ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (sancı,alev ve inflasmayonu azaltan ilaçlar), vücuttaki B vitamini stoklarının erimesine yol açıyor.

Deniz ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, muz, patates, avokadoda, yumurta sarısı, tavuk eti, somon balığı ve yoğurtta oldukça çok B vitamini bulunuyor. B vitamini eksikliği durumunda bu besinler tüketilebilir.

35338_1.jpg

Çinko eksikliği

Çinko minerali yoğun gerginlik altındaki kişilerde ve yaşlılarda düşük seviyede bulunabilir. Bu eksiklik ağız tadı duyularının uyuşmasına neden oluyor. Bu koşul da, yemeklerde daha pozitif tuz ya da şeker kullanımını tetikliyor.

Kolaylıkla elde edilemeyen bu mineral, özellikle istiridyede, karaciğerde, koyu tavuk etinde ve yengeçte bulunuyor. Daha düşük miktarlarda yumurtada ve bezelyede de bulunmakta

35338_2.jpg

Demir eksikliği

Regl Öncesi Sendrom’unda ve özellikle menopoz öncesi kadınlarda, vejetaryenlerde ve veganlarda, demir eksikliği nedeniyle et yeme ricası gözlemleniyor.

Kırmızı et ve balıkta oldukça çok bulunuyor. Ayrıca kaju, kabak çekirdeği, demir açısından zenginleştirilmiş tahıl ve makarnalar, kuru meyveler ve baklagillerde demir bulunuyor. Demir emilimini artmak için ek C vitamini kullanılması öneriliyor. Örneğin bonfilenin yanına ıspanak yenilebilir.

35338_3.jpg