• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudun yükünü çeken sağlıklı dizler için 5 tavsiye!

Vücudun yükünü çeken sağlıklı dizler için 5 tavsiye!
  • 1 Star

Sağlıklı dizlere sahip olmanın bir numaralı kuralı dinç bir kiloda kalmak. Genelde kadınlar fazla sıklıkla diz ağrısından şikayet eder. Aldığınız her kilo merdiven çıkarken veya yürürken dizlerinize 4 kilo olarak yansır.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa,  öyle çok insanın müşterek şikayeti diz ağrısını önleyecek 5 sağlıklı öneride bulunuyor:

Merdivenlerden zıplayarak inip çıkmayın!

Zıplayarak merdiven inmek sizin diz ekleminizin üzerine ciddi bir gerginlik bindirir. Mesela 60 kg iseniz, bu sıradan olarak dizlerinize 240 kilogram biniyor demektir. Merdiven inip çıkarken takviye almak için tırabzanlardan tutunarak binen yükü azaltabilirsiniz.

Çimler ve Arnavut kaldırımlarında gezmeyin!

Eğer osteoartritiniz ya da herhangi bir diz yaralanmanız varsa, çim veya arnavut kaldırımı yerine, yaya kaldırımı ya da zemini özel tasarlanmış yerleri tercih edin. Çünkü yumuşak ve desteksiz zeminler dizlerinize daha artı yük bindirerek yaralanma riskini arttırır.

Egzersizde aşırıya kaçmayın!

Egzersizleri yaparken 90 derecenin üstünde dizlerinizi bükmeyin ve dizlerinizin ayaklarınıza paralel olduğundan belirlenmiş olun.

Uyluklarınızın iç kısmını da çalıştırın!

Bacağınızın iç kısmındaki kasların kaslı olması yürürken binen streslerin azalması ve dolayısı ile dizinizin daha pozitif zorlanmaması için kayda değer. Bu çalışmaya başlamanın en basit yolu; her oturduğunuzda dizlerinizi birbirine doğru iterek tamamen sıkıştırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi dilediğiniz kadar yapın.

Bisikletin selesini fazla hain ayarlamayın!

Pedal en aşağı pozisyonda iken bacağınızın tamamen düz olduğundan ve selenin yeterince yüksek olduğundan belirlenmiş olun.