• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaz ayları astım ataklarını tetikliyor

Yaz ayları astım ataklarını tetikliyor
  • 1 Star

Dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği varsayım edilen astım, yerinde çare ve tetikleyici etkenlerden uzak durulması sayesinde kronikleşmeden teftiş altına alınabiliyor. Erken evrede dönemsel olan astım şikayetleri, vaktinde denetim altına alınamazsa hayat boyu süren ciddi sıhhat sorunlarına yol açabiliyor.

Özellikle yaz aylarında tetiklenen astım ataklarının hayat kalitesini azaltmaması için bir takım önlemler alınması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Metin Özkan yaz aylarında astım hastalığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında veri verdi.

Sabaha karşı ortaya çıkan öksürüğe dikkat!

Astım, alınan havayı hava keseciklerine ileten ve hava yolları denilen ufak borucukların daralması sonucu ortaya meydana çıkan bir hastalıktır. Rahatsızlık hava yollarının tıkanmasının neden olduğu ataklar halinde kendini gösterir. Astım hastalarının doktora başvurma nedenleri genel olarak; öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme ve göğüste sıkışma hissidir.

Bu belirtilerin astım tanısı konulmasına tezgâhtar olan özellikleri ise; tekrarlayıcı olmaları, gece ve sabaha karşısında ortaya çıkmaları, bazı alerjen maddelere maruz kalınması ya da alıştırma sonrası tetiklenmeleridir. Bu belirtiler ataklar arasında ortaya çıkmazlar ve astım hastaları ataklar aralarında kendilerini iyi hissederler. Astım tanısı, detaylı hasta öyküsü, muayene bulguları ve solunum fonksiyon testleri ile konulmaktadır.

Fazla sevinme ve üzülme deha astımı tetikleyebiliyor

Bir Takım tetikleyici maddeler ve tetikleyici durumlar astım ve diğer alerjik hastalıkların belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bilhassa yaz aylarında astım ve alerji hastaları rahatsızlıklarını tetikleyebilecek, şikayetlerini artırabilecek böylece çok etkenle karşılaşmaktadır.

Her hastada farklılık belirten bu tetikleyiciler; polenler, alerjen maddeler, solunum yolu enfeksiyonları, yorucu bedensel aktivite, hava kirliği olarak sıralanabilir. Bir Takım ağrı kesiciler ve kalp hastalıklarında kullanılan beta bloker denilen ilaçlar da astımı tetikleyici özellikte olabilmektedirler. Işlenmiş patates, bira ve şarap gibi sülfit ve koruyucu madde taşıyan bir takım gıdalar, reflü hastalığı, fazla sevinme ya da üzülme gibi yoğun duygular da astımın öteki tetikleyicileridir.

İlaçlarınızı gelişigüzel almayın

Astım tedavisinde iki çeşit hap grubu kullanılmaktadır. Bunlar; hastalığı tedavi eden veya denetçi ilaçlar ve rahatlatıcı ilaçlardır. Astım tedavisinde hangi ilaçların ne dek zaman ile ve hangi durumlarda kullanılacağı mutlaka doktor kadar belirlenmelidir.

Yaz aylarında tetiklenen astım ve öteki alerjik hastalıkların etkilerini eksilmek için alınması gereken önlemler:

· Kuru havalarda rüzgar varsa dıştan çıkılmamadır.

· Alerjenlerin havaya karışımına niçin olan çim biçme, yabani ot temizleme gibi bahçe işlerinden uzakta durulmalıdır.

· Tatil yapılacak otel ya da yazlık alerjenler açısından gözden geçirilmelidir.

· Açık hava egzersizleri yaparken aşırıya kaçılmamalıdır.

· Dışarıda giyilen kıyafetler eve dönünce değiştirilmeli ve duş alarak derideki ve saçlardaki alerjenler de temizlenmelidir.

· Yaz aylarında çamaşırlar, havlu ve çarşaflar polenlerin yapışmasını engellemek için haricen kurutulmamalıdır.

· Dışarı çıkarken geniş cepheli gözlükler kullanılmadır. Çok alerjik yapıya sahip kişiler ve astım hastaları alerji maskeleri de kullanabilirler.

· Polen miktarının artı olduğu dönemlerde şikâyetler başlamadan alerji ilaçları alınmalıdır.

· Çiçek Tozu yoğunluğunun artı olduğu saatlerde kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.

· Polen miktarının fazla olduğu günün birincil saatlerinde dış aktivitelerden uzakta durulmalıdır.

· Evde ve arabada cam açtırmak yerine bakımları ahenkli olarak yapılan ve çiçek tozu filtreli klimalar kullanılmalıdır.

· Hayat alanlarının nem oranını düşük tutulmalıdır.

· Konut temizliği HEPA filtresi taşıyan vakumlu bir süpürge ile yapılmalıdır.