• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaz Tatilinizde “D Vitamini” Depolayın

Yaz Tatilinizde “D Vitamini” Depolayın
  • 1 Star

Sağlık Durumu kaynağı D vitamini için yaz tatilini iyi değer biçmek ve bol bol D Vitamini depolamak gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony yapılan araştırmalarda, D vitamininin yalnızca kemik metabolizması üzerinde etkisi olmadığını, tüm sistem için ağırlık taşıdığını ve eksikliğinin ise çoğu hastalığa niçin olduğunu söyledi.

Güneş Kremleri D Vitamin Alımını Engelliyor

D Vitamininin, güneş ışınlarının deriye bağlantı etmesi ile elde edildiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony “Güneş aracılıyla elde ettiğimiz D vitamini ihtiyacımızın %90-95 ni karşılıyor.

Ama D vitaminin en fazla karşılanacağı zaman olan yaz aylarında insanların çokça kullandığı güneş koruyucular D vitamini beden sentezini engelleyen faktörlerin başında geliyor. böylece D vitamini, alımının en iyi yapılacağı yaz ayları iyi değerlendirilmeli” diye konuştu.

D Vitamini Eksikliğine Yol Açan Nedenler

Akgül Akpınarlı Antony, D Vitamini eksikliğini yapan en esas nedenin yeterince güneşe maruz kalamamak olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “UVB ışınlarının kışın ülkemize gelme açısı değiştiği için ve daha kapalı giyinip daha artı kapalı mekanlarda bulunduğumuz için güneş ile temasımız azalmaktadır.

Dolayısıyla derideki D vitamini sentezi de azalmaktadir. Kış mevsimi haricen D vitamini eksikliğini kolaylaştıran bir takım özel durumlar vardır. Bu duruma sahip kişilerin D vitamini depolaması daha zordur.”

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony bu duruma neden olanları sıraladı:

Yaşlılık: Hem güneşe yeterince maruz kalmamak ayrıca de deride D vitamini salınımının azalması.

Koyu Cildi Olanlar: Derideki melanin pigmentinin fazlalığı güneşin derideki D vitamini sentezini olumsuz etiler, örneğin D Vitamini eksikliği zencilerde daha fazla olur.

Şişmanlık: D Vitamini yağ dokusunda depolanan bir vitamin olduğu için şişman kişilerde daha fazla eksiklik olur.

Bağırsaklardan Sindirim Ve Emilim Problemleri: Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları

Yalnızca Anne Sütüyle Beslenen Bebekler: Anne sütünde D vitamini olmadığı için anne sütü bölge bebeklerin mutlaka günlük D vitaminini dışardan alması gerekir.

Güneş Koruyucular: Güneşin cildimiz için en negatif etkilerinden biri kontrolsüz ve uzun süreli mazuriyetler sonucunda cilt kanserine neden olmasıdır. 15 ve üzerindeki faktörlü güneş kremleri derimizde D Vitamini sentezini %95 ve uhrevinde engellerler.

Dolayısıyla dışarıda bulunsak bile eğer güneş kremi kullandıysak derimize temas eden güneşteki UVB ışınları bloke olduğu için D vitamini birleşim edilemez.

D Vitamini Eksikliği Olmaması İçin Ne Yapılması Gerekir?

1- Yaz mevsiminden muhtemel olduğunca D vitamini depolamak.

2- Deride D vitamini sentezleyen ışınlar UVB ışınlarıdır. Işınların en dikey olduğu saatler yani öğlen saatleri çok önemlidir. Yeniden ışının direkt deriye temas etmesi gerekir. Pencere, otomobil cami, giysiler deriden UVB ışınlarının D vitamini sentezini engeller.

Dolayısıyla kışın bilhassa her gün saat 11 ile 15:00 arasında 20 -25 dakikayı dışarda en azından yüz ve eller güneşi görecek şekilde ve güneş kremsiz dinmek gerekir. Havanın elverdiği günlerde diz ve dirsekten aşağısında ancak kısımlarında güneşle 20-25 dakika bağlantı etmesi fazla daha iyi olur.

3- D Vitamini açısından varlıklı somon, sardalya, uskumru, ringo balığı, lufer, ton balığı gibi yağlı balıklar harcamak,

4- D Vitamini takviyeleri edinmek,

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; D Vitamini eksikliğinin tanısını koymanın çok basit ve tedavisinin de keza fazla basit hem de ucuz olduğunu söyledi.

böylece büyük, ufak, ihtiyar genç herkesin, mümkünse senede bir kere ve özellikle Kasım ayında D vitamini seviyesini ölçtürmesi gerektiğini, ihtiyacı olanların mutlaka hekim kontrolünde D Vitamini tedavisi görmesini nasihat etti.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.