• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yazın gözyaşı ihtiyacı artabilir!

Yazın gözyaşı ihtiyacı artabilir!
  • 1 Star

Göz Hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rıfat Rasier’in verdiği bilgiye göre, yaz aylarında alerjik göz hastalıklarında artış olurken,  güneşin ultraviyole ışınları favori birçok tahribata yol açıyor. 

Rıfat Rasier, “Kuru göz hastalığının kaynaklandığı sebebe tarafından göz yaşı ihtiyacı yazın  artabilir” diyor. Kuru göz hastalarının doğrudan doğruya güneş ışığına maruz kalmamalarını, güneş gözlüğü takmalarını ve  yapay göz yaşı damlalarının başvuru sıklığını arttırmalarını öneriyor.

Güneş katarakt oluşumunu etkiliyor

Güneş ışınlarının favori katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumunda da doğrudan doğruya etkili olduğunu  söyleyen Rasier, “Yaz aylarında göze gelen yoğun güneş ışını, fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizin ve  en bariz görmeden sorumlu gözün arkasındaki görme merkezi sarı noktanın yapısını bozup, görmeyi doğrudan doğruya fena yönde etkiler” diyor.

Çocuklar da güneş gözlüğü takmalı

Güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin dik geldiği zamanlarda dıştan çıkmamak ola ki en iyi tedbir. Ancak dışında olma zorunluluğu olanlar içinse, korunma yöntemlerinin başında güneş gözlüğü ve şapka takmak geliyor. Dr. Rasier sadece yetişkinlerin yok, çocukların da güneşin zararlı etkilerinden gözlerlerinin korunması gerektiği konusunda uyarıyor ve ekliyor, “ Yüzde 100 UV filtreli kaliteli, güneş gözlüğü takılmalıdır.”