• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?
  • 1 Star

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule gelir. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule gelir. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Konuşurken, hatta yemek yerken içimize bir miktar gaz girer. daha sonra geğirerek bir kısmını çıkartırız, diğer bir kısmı da altında, anüse kadar gider. Bazı ırk konuşurken, yemek yemek yerken fazla gaz yutar. Bazılarında da bakterilere yan olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz ağrısı ara sıra doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelip gider.

Nasıl tedavi edilir? Ne yapılmalıdır?

En doğru ve kolayı 1 kadeh ılık su içip (yavaş-yavaş), bakımlı bir pozisyon almaktır. Yatmak en iyisidir. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi kazanç.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan davacı olanlar için:

YAVAŞ YİYİN!

Kendimce işe ilk olarak siz de gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir gıda günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, daha sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız epeyce faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, tatsız sakızlar, bütün tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir vakit yüksek lif taşıyan yiyeceklerden uzakta durun. Bunları beslenmenize ağır ağır haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz de aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ama reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşamış dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size tezgâhtar olacaktır. .

Tüm bu önerilere rağmen gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha önemli sıhhat sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa sinyâl edebiliyor. Özellikle bağırsak alışkanlığında değişim yaşayanlar, kronik ishal veya kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan şahısların gaz sancılarını ciddiye almalarında fayda var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını çakmak için bazı araştırmalar yapacak ve yerinde çare planını oluşturacaktır. şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden ayrıntılarıyla çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere küçük porsiyonlar halinde yemek yemek yemeyi, yediklerinizi adamakıllı çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle yok, yavaş, keyifli, sıcacık bir şekilde yemek yemeği alışılmışlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi suni tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve düzenli alıştırma yapmak da probleminize iyi gelecektir.

 

  • sıhhat
  • 22 June 2018 – 14:59:26
  • Yorum Değil
  • alkış
    Yorum yaz