• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Zayıflamak için iştahı azaltmanın yolu!

Zayıflamak için iştahı azaltmanın yolu!
  • 1 Star
Vücudumuzdaki hormonların bazıları arzu, tokluk hissini ve metabolizma hızını etkiliyor. İşte kilo vermede bir takım hormonların etkisi ve bu hormonların kontrolü için öneriler…

Öneri: Tok kalma hissini sağlayan hormon için uyuyun!

Tok hissetmek için leptin hormonu seviyesinin sıradan değerlerde olması gerekiyor ve uyku bu hormon seviyesini etkiliyor. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics’te 2012’de yayımlanan bir çalışmaya göre, uyku yoksunluğu, leptin seviyesinin düşmesine niçin olur. Bu bilgiler, insomnia ya da uyku apnesi gibi sorunları olan kişilerin, kilolu olmasını da açıklayabilir. Brigham Young Üniversitesi’nin araştırması ise, kadınların her gece 6,5-8.5 saat arası uyumasını, ayrıca yatağa girdikleri saatleri de sabitlemeleri gerektiğini söylüyor. Uykunun düzenini sağlamak, yani her gün aynı saatte yatağa girmek ve 6.5-8.5 saat arası uyumak gerekiyor. Bu Nedenle düşük leptin seviyesi yükseltilerek kendimizi tok hissedebilir, kilo kontrolü sağlayabiliriz.

37654_8.jpg

Testosteron hormonun adi düzeyin aşağı olması, daha az kas kütlesine sahip edinmek anlamına geliyor. Bu da gün içerisinde, dinlenme sırasında daha az kalori yakmaya neden oluyor. Yakılamayan kaloriler de yağ olarak depolanıyor. Adale kütlesi fazlalaştığında ise dinleme esnasında da daha pozitif kalori yakılabilir. Bu yüzden testosteron hormonunu, kadınlarda olması gereken bayağı değere kuvvetlendirmek gerekiyor. Bunun için ne yapılabilir?

37654_1.jpg

Teklif: Testosteron salgısı için tartma egzersizi!

Testosteron hormonunun salgılanmasını temin etmek için siklet çalışılabilir. Tartı amaçlamak, testosteron salgılanmasını sağlayacağı gibi, adale inşasına ve yağ yakmaya da tezgâhtar olacaktır. Siklet çalışması 3-4 set halinde, 6-10 bitmiş yapılabilir. başkaca destekli barfiks, squat, deadlift gibi hareketler de daha artı adale lifinin kullanılmasını sağlıyor. Bu Nedenle düşük testosteron seviyesi yükseltilebilir.

37654_2.jpg

Yavaş sindirilen besinlerle uzun tokluk süresi!

Besinleri tükettiğiz her dakika, vücudumuzda (kolesistokinin, glukagon yarı analoğu ve peptit YY) sindirim hormonları salgılanıyor. Bu hormonlar bir uçtan bir uca besinlerin sindirim yolundaki hareketleri de yavaşlıyor. Yavaş sindirilen besinler daha uzun süre tok kalmayı sağlıyor. Böylece fazla yemeyi de önlüyor.

37654_3.jpg

Öneri: Sindirim hormonlarını uzun süre harekete geçirecek beslenme

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya kadar, protein açısından varlıklı öğünler, doyma hormonlarının bazılarında büyük artışa yol açıyor. Özellikle de kahvaltı. Proteinin yanısıra, nebati yağlar ve karmaşık karbonhidratlardan da yararlanmak gerekiyor. Her ikisi de daha uzun süre tokluk sağlıyor. Yediklerimizin daha yavaş sindirilmesi uzun vakit tok kalmamızı sağlayacağı için, her öğünde en az 20-25 gram protein harcamak gerekiyor.

37654_4.jpg

Triot hormonu eksikliğini gidererek metabolizmayı hızlandır!

Boyun yer alan ve kelebek biçiminde olan tiroit bezinden T3 ve T4 gibi değişik hormonlar salgılanıyor. Bu hormonlar dinlenme halindeyken ne kadar kalori yaktığımızı kontrol ediyor. Genelde, otoimmün hastalıklar, tiroit hormonu seviyesi üstünde büyük sorunlara yol açabiliyor. Eğer aniden şişmanlamak, saçlarda incelme ya da aşırı bitkinlik bu hormonlarda sorun olduğunu gösterebilir. Bu durumda bir doktora müracaat etmek yardımsever olabilir. Lakin tiroit sorunları dinç kadınlarda geliştiğinde ise metabolizmanın yavaşlamasına niçin olabilir. Metabolizmanın yavaşlaması da kilo alımına davetiye çıkarabilir.

37654_5.jpg

Önerge: Daha artı deniz ürünü!

Triot bezinde meydana gelen işlev bozukluğu, iyot eksikliğinden kaynaklanabilir. bu nedenle, iyot açısından zengin olan besinler tüketilebilir. National Institutes of Health’e göre ise deniz yosunu iyot açısından en varlıklı gıda. başkaca karides, morina veya ton balığı gibi besinler seçim edilebilir.

37654_6.jpg

İştahı azaltan leptin hormonu seviyesi!

Leptin hormonu doygunluk ya da tok hissetmemizi denetçi bir hormon. Yani iştahı düşürmeye yarıyor. Vücuttaki yağ hücrelerinden salındıktan sonra, bu hormon, özlem hormonu olan girelinin salgılandığı beyindeki ‘hipotalamus’u etkiliyor ve tok hissediyoruz.
Pozitif kilolu veya obez kadınlarda, leptin seviyesinin kronik olarak yüksek oluşu, leptin direnci medyana getirebilir. Vücutta ne dek artı yağ varsa, pek da leptin hormonu üretiliyor. Fakat gerçekte, birçok kadında leptin seviyesi düşük oluyor ve buna ast olarak da arzu hissi artış gösteriyor.

37654_7.jpg